Sułkowice przed Światowymi Dniami Młodzieży

Przemierzają kontynenty, przepływają oceany. Są znakami ewangelizacji XXI wieku. Towarzyszą już trzeciemu papieżowi naszych czasów na spotkaniach z młodzieżą całego świata. Sułkowice do zbliżającego się święta przygotowywały się od dawna 

Krzyż Roku Świętego podarowany młodzieży przez Papieża Jana Pawła II w 1984 r. z misją niesienia go „na cały świat” i kopię ikony Matki Bożej Wybawicielki Ludu Rzymskiego (Salus Populi Romani), którą Jan Paweł II również podarował młodym podczas ŚDM 2003 r., by „wędrowała wraz z krzyżem po świecie”.

Koronka w Harbutowicach

Z kościoła w Budzowie krzyż i ikona zostały przewiezione do Domu Pomocy Społecznej im. Tadeusza Piekarza w Harbutowicach. Tu wraz ze wspólnotą Domu powitali je uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej i Grupa Wsparcia SWON Kolonia oraz członkowie grupy Effata i komitetu parafialnego ŚDM w Sułkowicach. Przybył ks. Janusz Stopiak, proboszcz harbutowickiej parafii i ks. Leszek Dyląg z parafii sułkowickiej. Uczestnicy wspólnie odmówili Koronkę do Bożego Miłosierdzia, zaśpiewali hymn ŚDM i pieśni dedykowane Bożemu Miłosierdziu, wysłuchali historii symboli, które właśnie goszczą. Na zakończenie każdy mógł podejść do nich i indywidualnie się pomodlić.

Piękna pogoda umożliwiła zorganizowanie tego spotkania w ogrodzie przed Domem, przy kapliczce podarowanej DPS-owi przez ks. kard. Franciszka Macharskiego. I jak zwykle w tym Domu atmosfera była serdeczna, otwarta na każdego, pełna swobody i radości - na przekór ograniczeniom, problemom i trudnościom, z którymi łatwiej można sobie radzić, gdy się jest razem, we wspólnocie.

Sułkowice kościół

Z Harbutowic symbole – wraz ze śpiewającą młodzieżą i ks. Leszkiem - powędrowały do sułkowickiego kościoła. Stąd, po krótkim powitaniu przez ks. proboszcza Edwarda Antolaka i przybyłych parafian, powędrowały wraz ze śpiewającym orszakiem na stadion, gdzie odbywały się właśnie Dni Sułkowic.
Na Dniach Sułkowic

Prowadząca dwudniowe święto miasta Dorota Ruśkowska właśnie zapowiadała Zespół Pieśni i Tańca Elegia, gdy organizatorzy z Urzędu Miejskiego wypatrzyli zbliżającą się miniprocesję. Z megafonów popłynął hymn Światowych Dni Młodzieży 2016, prowadząca przedstawiła przybyłych i symbole zostały umieszczone przy scenie. W ich obecności miały zaszczyt tańczyć dzieci z Elegii. Po ich występie na scenę weszła grupa przybyła z symbolami pod przewodnictwem ks. Leszka, by więcej powiedzieć o znaczeniu symboli, zaprosić na Światowe Dni Młodzieży, wprowadzić obecnych w radosny klimat przygotowań do tego wielkiego wydarzenia i oczywiście wspólnie śpiewać. A gdy symbole wynoszone były ze stadionu, znów na scenę wkroczyła Elegia – tym razem formacja młodzieżowa.

Osobom zdezorientowanym, które powątpiewały w celowość wędrowania z Krzyżem Roku Świętego i kopią najstarszej na Zachodzie ikony Matki Bożej, członkowie komitetu parafialnego ŚDM odpowiadali jeden przez drugiego: - Św. Jan Paweł II przykazał nam nieść ten krzyż na świat, a nie zamykać go w kościele; Chciał, by towarzyszył nam w troskach i radościach, w cierpieniach i w zabawie, modlitwie i pracy; Wypełniamy posłanie dane nam przez Papieża; W każdej sytuacji można poświęcić chwilkę dla Boga; Dlaczego ten Boży znak nie miałby nam towarzyszyć w święcie naszego miasta?; Jak ewangelizować, to na całego.

Sułkowice kościół

Symbole nie mogły na dłużej towarzyszyć Dniom Sułkowic, gdyż już o godz. 18 w kościele odprawiona została uroczysta Msza św. Podczas Eucharystii i po niej, w czasie adoracji śpiewał chór Apassionata. Wzmocniony przez członków, którzy chwilowo byli nieobecni w ostatnich miesiącach, zasilony nowymi pięknymi glosami, nasz sułkowicki chór brzmiał wspaniale. Niesiony głęboką radością tego modlitewnego spotkania, śpiewał przez ponad godzinę. W tym czasie każdy mógł podejść do krzyża i ikony, pomodlić się, przytulić się do niego, jak miliony ludzi przedtem, a zapewne i w przyszłości. Ta symbolika wspólnoty dla wielu uczestników tych wydarzeń była potężnym przeżyciem.

Sobotę z symbolami ŚDM miał zakończyć Apel Jasnogórski o godz. 21. Taki był plan. W rzeczywistości jeszcze ok. godz. 22 słychać było śpiew, modlitwę, a kościół świecił witrażami jak lampion roratni.

W niedzielę symbole ŚDM obecne były przy wszystkich przedpołudniowych Mszach św. W południe z Sułkowic powędrowały do Wieliczki.
O symbolach ŚDM

Zapowiadając przybycie symboli ŚDM do naszego dekanatu i sułkowickiej parafii, ks. Leszek Dyląg nazwał je świadkami, odwołując się do milionów ludzi z całego świata, którzy w ciągu tych lat peregrynacji Krzyża i Madonny modlili się przy nich, powierzając Bogu swoje najtrudniejsze sprawy, swoje nadzieje i błagania. I chyba to określenie „świadkowie” najpełniej oddaje charakter symboli Światowych Dni Młodzieży. Ale każdy z nich ma własną historię, którą warto przy okazji poznać.

O ikonie Matki Bożej Salus Populi Romani

Czyli Matki Bożej Śnieżnej warto się dowiedzieć więcej, gdyż jest to najstarsza maryjna ikona w świecie zachodnim w największym i najstarszym kościele pod wezwaniem Maryi. Sama ikona pochodzi najprawdopodobniej z XII wieku, ale może być też wcześniejsza. Istnieje wiele legend powiązanych ze sobą, odtwarzających dzieje tego obrazu aż po św. Łukasza Ewangelistę, zdolnego malarza, autora pierwszych wizerunków Matki Pana Jezusa.

Wczesnochrześcijańska legenda głosi, że na prośbę uczniów, św. Łukasz tworzył ikony Matki Bożej, rozmawiając z Nią u św. Jana, u którego zamieszkała po ukrzyżowaniu Jej Syna, zgodnie z Jego wolą. Co więcej, legenda podaje, że zabrała ze sobą do Jana stół wykonany przez Jezusa w pracowni ciesielskiej św. Józefa. Blat tego stołu miał posłużyć Łukaszowi do malowania ikon. Salus Populi Romani (lub jej kopia) miałaby być jedną z nich. Przywiezienie jej do Rzymu przypisywane jest św. Helenie, ale jest też legenda mówiąca o wyłonieniu się ikony z wód Tybru.

Z samą Bazyliką Większą (Santa Maria Maggiore), z której pochodzi ta ikona też wiąże się piękna legenda. Powstał na rzymskim wzgórzu Ekswilin, bo to miejsce wybrała sama Matka Boża, dają znak, który wcześniej zapowiedziała. 5 sierpnia na to wzgórze spadł śnieg. To dlatego wizerunek Salus Populi Romani znany jest u nas i na całym świecie jako Matka Boska Śnieżna, a jej święto obchodzone jest 5 sierpnia. Mamy w Polsce wiele kościołów pod tym wezwaniem; najbliżej nas – w Tokarni. 

AWZ

 

Powiązane tematy

Czytaj także

Komentarze

Poinformuj o komentarzach