Muzeum Niepodległości: Wystawa wyklejanek Wisławy Szymborskiej czynna do końca lutego

Do końca lutego W Muzeum Niepodległości można oglądać wystawę kolaży noblistki ze zbiorów Fundacji Wisławy Szymborskiej w Krakowie

Wisława Szymborska laureatka literackiego Nobla zmarła w 2012 roku. Była osobą nieprzeciętną o niezwykłym poczuciu humoru, jej poezja nieustannie urzeka trafnością obserwacji świata i mówienia o sprawach ważnych. Wolała rozmowy ze zwykłymi ludźmi niż kongresy poetów i dyskusje z intelektualistami. Szymborska, obok poezji, z wielkim zaangażowaniem i pasją zajmowała się także zdecydowanie bardziej plastyczną dziedziną sztuki: tworzyła kolaże i wyklejanki z gazet, magazynów, reprodukcji zdjęć i starych pocztówek.

Wisława Szymborska przez wiele lat tworzyła pocztówkowe kolaże, które wysyłała przyjaciołom na różne okazje. Tworzenie kolaży, czy też, jak sama nazywała je Szymborska, „wyklejanek”, było jednym z jej ulubionych zajęć. Przygotowywała je z ogromną starannością i dbałością o szczegóły. Podobnie jak poezję, tak i wyklejanki Szymborskiej charakteryzują trafne pointy i surrealistyczne poczucie humoru.

Wyklejanki tworzone przez Wisławę Szymborską stanowią swego rodzaju przypisy do jej literackiej twórczości: dają wgląd w twórczą wyobraźnię Poetki, a ponadto oferują rzadką możliwość zaprezentowania Noblistki od innej, mniej znanej strony.

Wystawa Wyklejanek Wisławy Szymborskiej została pokazana po raz pierwszy w lutym 2013 roku w krakowskiej Pracowni w Pałacu pod Baranami, przy okazji obchodów pierwszej rocznicy śmierci Poetki. Kolaże Szymborskiej zachwyciły i zainteresowały instytucje kulturalne na całym świecie. Wystawa do tej pory była pokazywana m.in. w Toruniu, Zielonej Górze, MOCAK-u w Krakowie, w Łodzi, Kórniku, Gdańsku, Wrocławiu, Rzymie, Bolonii, na Sardynii, w Madrycie, Makau, Astanie, Budapeszcie, Sofii, Norymberdze, Frankfurcie nam Menem, Düsseldorfie.

W Myślenicach będzie ją można oglądać do końca lutego. Natomiast 24 lutego o godz.18.00 odbędzie się spotkanie z wieloletnim asystentem Noblistki, prezesem Fundacji Wisławy Szymborskiej – Michałem Rusinkiem.

Powiązane tematy

Czytaj także

Komentarze

  • 08.02.2017 - 12:39
    Właśnie dla takich wystaw powinno być Muzeum Regionalne, a nie Muzeum Niepodległości.
    18 7 Cytuj Zgłoś
  • mirek@ 08.02.2017 - 12:46
    Lilka 1 napisał/a:
    Właśnie dla takich wystaw powinno być Muzeum Regionalne, a nie Muzeum Niepodległości.
    w muzeum regionalnym powinny byc wystawy regionalnych tworcow, ekspozycje podkreslajce regionalizm... najbardziej odpowiednie miejsce dla tych wydzieranek szymborskiej to mokis - nie muzeum regionalne bez znaczenia czy nazywa sie muzeum niepodleglosci czy muzeum regionalne dom grecki tylko galeria sztuki - najlepiej wspolczesnej
    17 16 Cytuj Zgłoś
  • 08.02.2017 - 13:50
    Zgadzam się z przedmówcą.
    10 11 Cytuj Zgłoś
  • Samanta Rigerr 08.02.2017 - 16:03
    Gdzie w Myślenicach jest muzeum niepodległości ???????????????????????????????????
    18 5 Cytuj Zgłoś
  • OKOKI 08.02.2017 - 20:51
    carna napisał/a:
    Gdzie w Myślenicach jest muzeum niepodległości ???????????????????????????????????
    U Bur-mistrza w garażu.
    14 9 Cytuj Zgłoś
  • mysleniczaninzdziada 08.02.2017 - 21:34
    carna napisał/a:
    Gdzie w Myślenicach jest muzeum niepodległości ???????????????????????????????????
    Ul. Sobieskiego 3.

    http://miasto-info.pl/myslenice/11426,muzeum-regionalne-przeszlo-do-historii-przy-ul-sobieskiego-dziala-teraz-muzeum-niepodleglosci.html
    8 8 Cytuj Zgłoś
  • 09.02.2017 - 20:19
    Śmieszne, że w Muzeum Niepodległości wystawia się sztukę Poetki, która pisała peany na cześć Tow. Stalina.
    Taki chichot historii
    13 4 Cytuj Zgłoś
Poinformuj o komentarzach