Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem 2019: Czym będą różnić się od poprzednich?

 

„Przekrocz z nami swoje granice i udaj się w kulturową podróż życia” zachęcają organizatorzy. Szóste Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem ruszają 8 lipca. Co czeka na nas w tym roku?

W Krakowie odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca to coroczne wydarzenie.

Anna Pieczarka z zarządu województwa małopolskiego: Warsztaty rękodzieła, kiermasze, koncerty, prezentacje czy interesujące spotkania – to wszystko czeka na uczestników Międzynarodowego Małopolskiego Spotkania z Folklorem w Myślenicach. W tym roku już po raz szósty artyści z całego świata spotkają się w Małopolsce, by wspólnie świętować, prezentować elementy swojej tradycji i dzielić się tym co w kulturze ludowej i zwyczajach danego kraju najpiękniejsze. Już dziś serdecznie zapraszam wszystkich Małopolan oraz turystów do wspólnej, kulturowej podróży

Tradycyjnie do Myślenic, a także do innych małopolskich miejscowości przyjadą
zagraniczne zespoły pieśni i tańca z najdalszych zakątków świata. Przez dziesięć dni artyści prezentować będą własną kulturę ludową, poznając jednocześnie małopolskie zwyczaje i tradycje.

Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem organizowane są od 2014 roku. Festiwal powstał dzięki zaangażowaniu władz województwa małopolskiego oraz gminy Myślenice. Od samego początku organizuje go Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka” wraz z wolontariuszami z całego regionu.

Ideą festiwalu jest wspieranie zjawisk związanych z kulturami tradycyjnymi funkcjonującymi w różnych częściach świata. Kluczowe jest jednak prezentowanie własnych elementów tradycji małopolskiej poprzez udział artystów amatorów i profesjonalistów, rzemieślników i twórców rękodzieła, którzy przekazują uczestnikom Festiwalu żywy obraz polskiej kultury i tradycji.

Program wydarzenia zakłada realizację przedsięwzięć, które kompleksowo integrują zarówno nadawców, jak i twórców różnych treści kultury zwracając uwagę na umiejętne łączenie tradycji z nowoczesnością oraz szczególne akcentowanie niematerialnego dziedzictwa kultury - mówi Piotr Szewczyk, dyrektor festiwalu. 

Główna scena festiwalu stanie w Myślenicach

Tegoroczna edycja festiwalu rozpocznie się 8 lipca i potrwa do środy 17 lipca. W tym czasie w Myślenicach, Tarnowcu, Pcimiu i Krakowie (Galeria Krakowska) zaprezentuje się 10 zespołów z Korei, Meksyku, Nepalu, Nowej Zelandii, Portoryko, Tajwanu, Rumunii, Serbii i Polski.

Główna scena koncertowa zostanie ustawiona w Rynku w Myślenicach. W ramach wydarzeń festiwalowych będzie można wziąć udział m.in. w warsztatach rękodzieła dla dzieci i dorosłych, warsztatach tanecznych, koncertach muzyki etnicznej, pokazach kinowych, wystawach i spotkaniach autorskich.

Piotr Szewczyk, dyrektor MMSzF: Każda kolejna edycja festiwalu jest różna od poprzedniej. Gwarantują to nasi zagraniczni i krajowi goście. Zespoły bowiem się nie powtarzają. Nowością będzie na pewno Myślenicki Bal Tropikalny, czyli egzotyczna potańcówka w rytmach wprost z amazońskiej puszczy. W tym roku wzbogaciliśmy program m.in. o dwie wystawy, które będą nam towarzyszyć. Odwiedzimy po raz pierwszy Tarnowiec i Pcim. Nasi goście zatańczą ponadto w samym sercu Krakowa na pl. Jana Nowaka Jeziorańskiego przy Galerii Krakowskiej.

Dla miłośników kulinariów przewidziano w Małopolskiej Szkole Gościnności w Myślenicach happening, podczas którego serwowane będą regionalne przekąski typowe dla kuchni goszczących krajów. Dla tych, którzy chcieliby doświadczyć bezpośrednio twórczości zagranicznych zespołów pieśni i tańca przewidziano EtNO korowód, który przejdzie m.in. ulicami Myślenic i Krakowa.

Na scenie w Myślenicach podczas Myślenickiego Balu Tropikalnego będzie można usłyszeć DJ Jakuba Kozaka, dzień później zagra Psio Crew, a w niedzielę do tańca podrywać będzie formacja Bum Bum ORKeSTAR.

Festiwal odbywa się pod patronatem honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, który zapowiedział objęcie wydarzenia patronatem podczas wizyty w Myślenicach. Wydarzenie jest wpisane na międzynarodową listę International Council of Organizations of Folklore Festivals and Folk Arts (CIOFF).

Powiązane tematy

Czytaj także

Komentarze

  • 11.06.2019 - 20:44
    Dziś burmistrz dodał zdjęcie na fb na którym są radni sejmiku Bylica, Pieczarka i Bisztyga, dyrektor Szewczyk oraz Ziemia Myślenicka. Burmistrz zaprosił na wydarzenie w imieniu wszystkich :) No prawie wszystkich bo pominął senatora z PO :)
    20 5 Cytuj Zgłoś
  • 12.06.2019 - 7:49
    A senator niezmiennie:

    "Stoję przy mikrofonie,
    niech mnie który przegoni,
    różne sceny, brygady,
    już nie dadzą mi rady,
    bo ja się wcale nie chwalę
    ja po prostu niestety mam talent. "
    10 8 Cytuj Zgłoś
  • 12.06.2019 - 10:30
    A do Krakowa artyści pojadą naszymi myślenickimi busami, żeby zasmakować wrażeń miasta? :)
    15 2 Cytuj Zgłoś
  • 12.06.2019 - 17:50
    Nojlepi to sumuje nas burmiś. Alleluja i do przodu. Po bożemu. A kiedy Rydzyk w KMYce przybędzie?
    8 6 Cytuj Zgłoś
  • 12.06.2019 - 19:46
    No i widzisz Piotrek, pasja i dbanie o rozwój kultury jest wtedy dobre jak trzymasz "z nami". Bo jak przeciwko nam to jest lizanie czterech liter. Witaj w klubie!
    8 4 Cytuj Zgłoś
  • 13.06.2019 - 12:57
    Senator Bisztyga przypomina, że to kontynuacja. Muzyka łagodzi obyczaje. Chwała mu za to.
    4 3 Cytuj Zgłoś
  • 13.06.2019 - 19:54
    A czy wam ten festiwal się wg podoba bo jak dla mnie to oni grają sami dla siebie zbyt dużej widowni to tam nie ma ????jak kogoś uraziłem to sorry nie znam się na takich wydarzeniach
    4 6 Cytuj Zgłoś
  • 14.06.2019 - 2:24
    jak pan szewczyk odejdzie bedzie lepiej i przybedzie widowni gwarantuje
    8 Cytuj Zgłoś
Poinformuj o komentarzach