Ziemia Myślenicka: Zamknięcie roku 2010

Rok 2010 to jeden z najważniejszych okresów w 25 letniej historii istnienia „Ziemi Myślenickiej”. Zespół zdobył uznanie nie tylko w kraju, ale poza jego granicami

Przez dwadzieścia trzy lata zespół koncertował m.in. w w Finlandii, Jugosławii, Japonii, Niemczech, Francji, Węgrzech, Indiach, Serbii, Chinach, Bośni i Hercegowinie, Kanadzie i Hiszpanii.

Reprezentacyjny Folklorystyczny Zespół Miasta i Gminy Myślenice – Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka” powstał w 1985 roku z inicjatywy Henryka Dudy i Jana Koczwary. Dziś, to najliczniejsza grupa artystów amatorów i profesjonalistów w powiecie myślenickim i jedna z większych w Małopolsce, z którą współpracują polscy eksperci ruchu folklorystycznego, m.in: prof. Konrad Kowalczyk, prof. Maria Osadzińska czy konsultanci: prof. Wiesława Hazuka i prof. Andrzej Radzik. W ostatnim czasie do grona pracowników zespołu dołączył także prof. Marek Kluza – kierownik chóru Opery Krakowskiej, który w „Ziemi Myślenickiej” pracuje nad przygotowaniem wokalnym artystów.

Kadra Zespołu, to młode, obiecujące talenty muzyczne i taneczne: Karolina Druzgała, absolwentka studium choreograficznego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego odpowiedzialna za szkolenie taneczne, Tomasz Pawlak – student Akademii Muzycznej w Krakowie, skrzypek, akompaniator Zespołu. - Dzięki takiej kadrze Zespół z każdym rokiem robi krok na przód, czerpiąc artystyczne doświadczenia i przenosząc je do Myślenic. Nikt kilka lat temu nie pomyślałby, że uda nam się stworzyć „machinę” - instytucję, która swoją ofertą zainteresuje tak wielu wspaniałych ludzi. Dziś występuję z nami niespełna 130 artystów z ponad 6 godzinnym, zróżnicowanym programem, mamy ponad 400 kostiumów i trzy razy tyle dodatków. Przez ostatnie pięć lat zakupiliśmy 5 nowych kompletów kostiumów (Łowickie, Rzeszowskie, Sądeckie, Kraków Wschodni, Księstwo Warszawskie) o łącznej wartości mniej więcej 250 tys. zł, a wszystko, to dzięki zewnętrznym formom dofinansowania, jakie każdego roku Zespół otrzymuje w ramach konkursów czy sponsoringu – chwali się Piotr Szewczyk, od pięciu lat kierujący zespołem.

Z Ziemią Myślenicką występują ludzie młodzi, sportowcy, naukowcy i społecznicy. Wśród tancerzy są osiągający wysokie wyniki zapaśnicy: rodzeństwo Tomasz i Robert Nosal, stypendyści Małopolskiej Fundacji Stypendialnej „Sapere Auso”: Magdalena Mirochna i Dorota Wysocka, laureaci nagród w konkursach przedmiotowych, studenci oraz osoby dorosłe pracujące – różnych profesji i zawodów.

Od niespełna dwóch lat w „Ziemi Myślenickiej” występują najmłodsi adepci tańca. Powstała Mała Ziemia Myślenicka z którą pracują Małgorzata Wątor, Sylwester Kordas i Piotr Szewczyk. - Moim zamierzeniem było wprowadzenie takiego rozwiązania, żeby szkolenie w zespole przebiegało na kilku etapach: z grupy dziecięcej do głównej grupy reprezentacyjnej – w kilkustopniowym nauczaniu tańca, muzyki i śpiewu. Dziś z powodzeniem udaje ma się to realizować. Plony będziemy zbierać za kilka lat. Brakuje nam wyłącznie grupy w dzieci w wieku szkoły podstawowej, ale tą uzupełnimy naborem w styczniu 2011 – kontynuuje Piotr Szewczyk.

Sercem zespołu nazywana jest kapela ludowa prowadzona od piętnastu lat przez Aurelię Bogacką Prokocką. Współpracują z nią czołowi myśleniccy muzycy, studenci Krakowskiej Akademii Muzycznej i absolwenci Szkoły Muzycznej II st. w Krakowie. - Wydawałoby się, że w czasach, kiedy folklor nie może liczyć na popularność u nas jest odwrotnie. Mamy wielu chętnych, a to świadczy o tym, że ludziom podoba się, to, co robimy. Zespół jest już nie tylko miejscem artystycznej kreacji, ale także, a może przede wszystkim, grupą przyjaciół, drugim domem, szkołą odpowiedzialności za siebie i innych – kończy Szewczyk.

Powiązane tematy

Czytaj także

Komentarze

  • Stanisław Jawor 28.12.2010 - 9:33
    Nie sposób nie skorzystać z okazji i nie pogratulować zespołowi fantastycznej pracy .
    WIELKIE uznanie dla kierownictwa i całego teamu.
    Tak trzymać dalej.
    Cytuj Zgłoś
  • 28.12.2010 - 10:43
    Szkoda tylko, że "kierujący zespołem" robi taką wiochę na scenie :(
    Cytuj Zgłoś
  • Stanisław Jawor 28.12.2010 - 13:46
    A to fakt ani Breakdance ani Capoeira nie widziałem, a przecież w tych strojach by spokojnie można :D
    Cytuj Zgłoś
  • 28.12.2010 - 14:45
    Komu się podoba ta sztuczna cepeliada i pseudoludowość. Nie ma nic wspólnego z prawdziwą tradycją , regionalizmem i autentyzmem. NIKOMU SIĘ TO NIEPODOBA. Nawet samym w tym zespole tańczącym i śpiewającym. Nie jednej osobie zadałem takie pytanie, czy autentycznie to się Tobie podoba? Zgadnijcie 100% odpowiedzi!!! Dlaczego to jeszcze istnieje? Prosta replika- kupa społecznych pieniędzy, które można by wydać na bardziej autentyczną kulturę, działalność. Każdy traktuje to jako obciach!!!!Ale brak odwagi cywilnej Naszym Elitą i prostym ludzią.
    Jak tacy dobrzy, to ile sprzedali płyt, ile sprzedali biletów!!!!!
    Cytuj Zgłoś
  • 28.12.2010 - 18:07
    Emiliano !!!
    Pisząc "Naszym Elitą", "prostym ludzią" dajesz świadectwo braku elementarnej znajomości obowiązujących w języku polskim zasad pisowni !!!
    Ponadto chciałbym Ci powiedzieć, że mnie - odmiennie niż wspomnianym przez Ciebie "100% odpowiedzi" - występy Zespołu Ziemia Myślenicka bardzo sie podobają.
    Cytuj Zgłoś
  • 28.12.2010 - 19:17
    Emiliano!
    Jeśli uważasz, że "NIKOMU TO SIĘ NIE PODOBA" to dlaczego na każdym koncercie jest cała sala ludzi???
    Cytuj Zgłoś
  • 28.12.2010 - 20:07
    Trzeba mieć jeszcze zasadniczą wiedzę, że Zespół jest artystycznie opracowany, co oznacza, że z polskiego folkloru czerpie głęboką inspirację, ale owszem nie jest to wierne w 100% odzwierciedlenie tradycji ludowej. Niemniej folklor muzyczny i taneczny stanowi bardzo mocno, powiedziałbym zdecydowanie podstawę całego artystycznego dorobku Zespołu. Chodzi tu przede wszystkim o typową dla danego regionu muzykę i jej charakter, właściwe stroje, kroki taneczne i ekspresja. Scena rządzi się swoimi prawami i wymaga stosownych modyfikacji. Nie ma w tym obłudy, bo taka jest kategoria Zespołu i nikt tego tego nie kwestionuje. Zespołów podobnych Ziemi Myślenickiej jest kilkadziesiąt w Polsce. Co do publicznych pieniędzy, to jak wspomniano w tekście zdecydowana ich część pochodzi z konkursów, co więc oznacza, że każdy może po nie sięgnąć - nawet miłośnik bardziej autentycznej kultury. Nic nie stoi na przeszkodzie. Osobom, którym się nie podoba (nawet tym w Zespole) proponuje, żeby po prostu nie uczestniczyły w jego życiu. Tyle. Płyty Zespół nie sprzedał żadnej, bo takiej jeszcze nie wydał. Biletów też nie sprzedano, bo koncertując z galowym programem w Myślenicach raz do roku nie chce nikomu odbierać możliwości obejrzenia występu. 5 czy 10 zł, to dla niektórych wydatek, a chodzi przecież o upowszechnianie kultury - nawet tej artystycznie opracowanej. Emiliana Biala nie ustaje w krytyce Zespołu, takie jej czy jego prawo. Sztuka sama się broni wypełnioną po brzegi salą, emocjami widzów czy wreszcie ponad 130 osobowym składem. Próżno szukać drugiej takiej grupy w Myślenicach.
    Cytuj Zgłoś
  • 28.12.2010 - 20:43
    Obawiam się panie Piotrze, że jest w Myślenicach liczniejsza grupa. To grupa malkontentów. Grupa nieudaczników, którym przeszkadza jakikolwiek sukces innych ludzi. Wystarczy poczytać na tym forum.
    I ja gratuluję sukcesów. Jesteście znani, lubiani.
    Powodzenia
    Cytuj Zgłoś
  • 28.12.2010 - 21:27
    gość: gringo napisał/a:
    Emiliano!
    Jeśli uważasz, że "NIKOMU TO SIĘ NIE PODOBA" to dlaczego na każdym koncercie jest cała sala ludzi???
    czy tez cyt: P.Szewczyka "Sztuka sama się broni wypełnioną po brzegi salą, emocjami widzów"
    to dlatego ze to zwylke jest rodzina i znajomi ludzi z waszej ZM zwylke dla osób innych brakuje juz miejsc boo wszystko to wasze rodziny. Taka prawda a co do tego pytania czy podoba wam sie ZM albo to co robicie?" ok moze ujme to tak napewno sie podoba sama chcialem tam zawitaac... ale jak usłyszałem ze nie zawsze jest Ciekawie i wg. jak słyszałem z jakis czas temu kawałek czasu. o jakichś przydzialach do grupy starszaków. To moim zdaaniem tych co zostawiliscie czekaliscie coby sie sami wykruszyli taka prawda ! Bo rozamwialem z kims takim.
    Cytuj Zgłoś
  • 28.12.2010 - 22:40
    każdy gadał z kimś takim co coś tam.

    Hackey: po to się różnicuje grupy żeby wyróżnić najzdolniejszych i zmotywować do pracy tych mniej zdolnych. Wszędzie w świecie nie ma zmiłuj! Krótka piłka- jesteś dobry to masz wyniki i sukcesy. Nie radzisz sobie- pracuj. Co to za zarzut?! Jeszcze oparty na kimś co coś tam!
    Nikt nie czeka na nikogo aż się ktoś wykruszy. To samym ludziom brakuje zapału i chęci.
    Zamiast psioczyć na forum zrób 10 pompek. To może się nadasz do jakiegoś składu
    Cytuj Zgłoś
  • 28.12.2010 - 23:05
    Gdyby nie takie zabiegi zespół pewnie nadal mógłby co najwyżej występować na dożynkach w okolicznych wsiach, bo prezentowany poziom na tyle by pozwalał, a tak gmina ma się czym pochwalić na całym świecie i przyznajmy, że często korzysta z tej wizytówki miasta na takich czy innych imprezach.
    Cytuj Zgłoś
  • 28.12.2010 - 23:29
    Najlepiej jest kogoś od razu zbesztać z góry na dół a my naprawde w taniec i pracę żeby to wyglądało wkładamy wiele godzin cięzkiej spędzonych na próbach...
    Cytuj Zgłoś
  • 29.12.2010 - 2:05
    Przyznam, że dawno temu śmiać mi się chciało z tajemniczego tworu zwanego Ziemią Myślenicką. Teraz po latach, gdy poznałem co to jest, jaki ma to cel i czemu służy - chylę czoła. Do niektórych rzeczy trzeba po prosty doróść aby je zrozumieć. Dlatego być może nie wszyscy rozumieją i pojmują wielką rolę ZM.
    Cytuj Zgłoś
  • 29.12.2010 - 8:24
    Każdy się śmiał:P A teraz co? Niektórzy nie umieją sobie poradzić z zazdrością i brzydko mówią:P
    Cytuj Zgłoś
  • 29.12.2010 - 11:39
    Dostane tu hamburgera????
    Cytuj Zgłoś
  • 29.12.2010 - 14:24
    Moja kochana ciocia na zdjęciu :) jupi :)
    pozdro dla całego ZPiT ;D
    Cytuj Zgłoś
  • 29.12.2010 - 14:53
    od pewnego czasu robione są dwa koncerty, jeden w sobotę dla rodzin, a drugi w niedzielę dla tych, którzy chcą wejść i zobaczyć, czyli dla każdego. Nie prawdą jest, że są tylko rodziny. Są jeszcze koncerty na jesień folklorystyczną i też cała sala i to tylko na ZM i to nie tylko rodziny. Ktoś tam głupiego argumentu użył.
    Cytuj Zgłoś
  • 30.12.2010 - 8:52
    Po pierwsze gratulacje dla całego zespołu. Robicie świetną robotę i nie dajcie sobie wmówić że jest inaczej. Oglądanie Zespołu na scenie to prawdziwa przyjemność i osobiście staram się robić to jak najczęściej (owo 100% u przedmówcy zaczyna się kurczyć).
    Mam tylko trzy sprawy. Po pierwsze, będąc na ostatnim koncercie nie usłyszałem wśród instruktorów i twórców nazwiska pana Knasia, który był wcześniej chórmistrzem i o ile pamiętam był twórcą części programu Zespołu Pieśni i Tańca, który był na scenie. Po drugie, kiedy na scenie będzie można zobaczyć suitę góralską oraz występ kapeli ludowej pana Pawlaka? Po trzecie: może wybiega trochę w przyszłość, ale czy skoro balet otrzymuje nowe kostiumy a w planach ma przygotowanie kolejnych regionów to czy i chór otrzyma jakieś nowe stroje i będą przygotowane dla nich nowe układy? Powiem szczerze, jak tańczących ogląda się wspaniale w ciągle nowych kostiumach, tak chór wiecznie w strojach krakowskich zaczyna wyglądać monotonnie i nie obrażając nikogo jak ubogi krewny.
    Dziękuję i życzę wszystkim w Zespole jak najlepszego 2011 roku. Pozdrawiam Stały Bywalec.
    Cytuj Zgłoś
  • 30.12.2010 - 9:23
    W tekście tego nie ma, bo informacja została przeredagowana, ale w pierwotnej wersji, tej która ukazała się w m.in. w Gazecie Myślenickiej, można przeczytać, że od stycznia będziemy prowadzić bardzo szerokie i aktywne działania związane z naborem nowych chórzystów i stworzeniem nowej grupy chóralnej. Nabór nie był prowadzony od lat i czas to zmienić. Chcemy zbudować silną grupę wokalną i rozpocząć pracę nad nowymi elementami jej programu.
    Stały Bywalcu, zapraszam do współpracy. Jeśli oczywiście już z nami nie współpracujesz...
    Cytuj Zgłoś
  • 30.12.2010 - 18:53
    Mówcie co chcecie, a mnie się i tak podoba.
    Cytuj Zgłoś
  • 30.12.2010 - 23:22
    ale ryba sie wszedzie podlizuje....
    Cytuj Zgłoś
  • 31.12.2010 - 0:44
    stały bywalcu,
    wszyscy autorzy tekstów, muzyki, choreografii są uwzględnieni w ulotce którą można bylo nabyc w domu kultury, przed,w czasie i po koncercie ale widocznie byłeś(aś) wtedy na scenie bądź za kulisami
    Cytuj Zgłoś
  • 31.12.2010 - 22:13
    W 100 % zgadzam się ze spostrzeżeniami Stałego Bywalca, a pan Piotr odpowiadając chce od razu wymieniać chór, a nie kostiumy...
    Cytuj Zgłoś
  • 01.01.2011 - 18:22
    co za trafne spostrzeżenie Stałej Bywalczyni
    Cytuj Zgłoś
  • 02.01.2011 - 9:11
    kostiumów nie trzeba wymieniać, bo są jeszcze dobre...
    Cytuj Zgłoś
  • 02.01.2011 - 9:12
    i jeszcze jedno. Ktoś się chyba boi konkurencji, skoro tak tu jątrzy...
    Cytuj Zgłoś
  • 02.01.2011 - 13:45
    to ja czekam panie Piotrku na wiadomość np. na tym portalu o naborze do chóru ( mam nadzieje że młodzież też będzie mogła śpiewać):) odwalacie kawał dobrej roboty i to Wy reprezentujecie Nasz kraj poza granicami Polski a nie np. ZPiT Mazowsze to już chyba wiele znaczy :)
    Cytuj Zgłoś
Poinformuj o komentarzach