Dobczyce: Zrekonstruowali basztę i mur zabytkowego zamku

Baszta oraz wschodni, zachowany odcinek murów obronnych i relikty bramy miejskiej dobczyckiego zamku zostały odrestaurowane i zrekonstruowane

Baszta oraz wschodni,zachowany odcinek murów obronnych i relikty bramy miejskiej poddane zostały pracom ratowniczym i konserwatorskim, w tym częściowej rekonstrukcji, zgodnie z programem konserwatorskim opartym o studia historyczno-architektoniczne i wyniki badań archeologicznych.

Podczas odsłonięcia murów z ganku straży na murach trębacze odegrali hejnał miasta. W imieniu mieszczek i mieszczan dobczyckich Zbigniew Rapacz odczytał przesłanie wyrażające wdzięczność, „że zabytek ten został uratowany i odnowiony”, skierowane także do przyszłych pokoleń, aby podtrzymywały tradycję i dbały o historyczne dziedzictwo miasta.

W tym samym dniu w Regionalnym Centrum Oświatowo Sportowym odbyła się konferencja, której celem było podsumowanie  dotychczasowych działań na rzecz ratowania zabytku oraz dyskusja na temat przyszłości Starego Miasta i jego znaczenia w rozwoju Dobczyc.

 

- Te mury, ten zamek i Dobczyce nie byłyby takie, jakie dzisiaj są, gdyby nie było tego początku, gdyby nie było pierwszego kustosza w osobie ówczesnego profesora lokalnego, który rozpoczął z dobczycanami, z rodzinami dobczyckimi tę pracę, która dzisiaj daje efekty, tę pracę, którą my chcemy pociągnąć dalej - wspominając Władysława Kowalskiego mówił burmistrz Marcin Pawlak.

O historii ratowania murów miejskich w Dobczycach oraz technicznych i konstrukcyjnych aspektach tych prac, które były bardzo złożone i wymagały nowoczesnej wiedzy i technologii opowiadał konstruktor Stanisław Karczmarczyk.

Marek Gabzdyl Prezes PTTK Oddział Dobczyce zaprezentował uzgodnione z władzami konserwatorskimi plany prac na zamku dobczyckim oraz kierunki rozwoju Muzeum Regionalnego PTTK.  Te działania będą mocno połączone z projektem zagospodarowania otoczenia Zbiornika Dobczyckiego do celów rekreacyjnych.

Całe wzgórze Starego Miasta, zapora oraz ośrodek Góra Jałowcowa i port MPWiK staną się podstawowa osią przestrzenną dla projektu, obejmującego także tereny wokół zbiornika w gminach Siepraw i Myślenice. Koncepcje zagospodarowania rekreacyjnego otoczenia zbiornika z perspektywy Starego Miasta w Dobczycach zaprezentował dr Tadeusz Bochnia Przewodniczący Rady Miejskiej w Dobczycach i jednocześnie szef laboratorium MPWiK odpowiedzialny za jakość wody pitnej.

Całkowite nakłady finansowe realizacji projektu wyniosły ponad 2,16 mln zł

Powiązane tematy

Czytaj także

Komentarze

  • 12.12.2013 - 17:38
    8 4 Cytuj Zgłoś
  • mirek@ 12.12.2013 - 17:43
    ziomal1 napisał/a:
    Ale była wyżerka:)
    http://miasto-info.pl/images/gallery/s1190x900/14321.jpg
    jaka wyzerka? woda na stolikah? o co ci chodzi?
    7 Cytuj Zgłoś
  • 12.12.2013 - 17:53
    A o to,że nasz Pan się lepiej odżywia.
    http://www.igzm.pl/photos/aktualnosci/92/1381488121.jpg
    5 2 Cytuj Zgłoś
  • mirek@ 12.12.2013 - 17:56
    zastawione stoly- zle, skormnie - zle. zawsze zle :)
    4 5 Cytuj Zgłoś
  • adzygmunt 12.12.2013 - 18:31
    "Piszta i róbta co chceta" a mury rosną, rosną.
    Tak trzymać Dobczyczanie.
    7 Cytuj Zgłoś
  • 12.12.2013 - 19:18
    Mury zostały odrestaurowane ale coś nie pasują te schody.Czy za Kazimierza Wielkiego sprowadzano już stal z Chin i dlatego te piękne schody?
    7 Cytuj Zgłoś
  • 12.12.2013 - 19:58
    ale cudo.... dlaczego do cholery z drewna nie są zrobione no tragedia!
    8 1 Cytuj Zgłoś
  • 13.12.2013 - 10:42
    Jak już robili rekonstrukcję to mogli wybrać:
    Wariant A widać schody ale są drewniane na wzór pozostałych elementów obok.
    Wariant B schody są metalowe ale ściana jest dokończona i ich nie widać zatem stalowe schody mogą sobie być ale nie szpecą całości.
    Wariant C mogli odbudować zamek zamiast murów było by to ciekawsze wydarzenie.
    1 Cytuj Zgłoś
  • sebastian 13.12.2013 - 22:16
    a my w bezMYŚLENICACH mamy nowe rondo!!!!!!!! ha

    gratulacje Dobczyce oby tak dalej
    3 Cytuj Zgłoś
  • 15.12.2013 - 12:08
    Wizualizacja zamku i murów ze średniowiecza http://www.youtube.com/watch?v=Lc_kyHeSfO4
    Cytuj Zgłoś
Poinformuj o komentarzach