Urzędnicy wyjaśniają: Jak będziemy segregować śmieci?

Urzędnicy myślenickiego magistratu odwiedzają 50 domów dziennie i wyjaśniają nowe zasady gospodarki odpadami. Co zawiera rozdawany przez nich informator?

Ruszyła kampania informacyjno - edukacyjna podczas której urzędnicy odwiedzają mieszkańców całej gminy. Pierwsi przyjmują ich mieszkańcy Głogoczowa. Urzędnicy starają się odpowiedzieć na pytania oraz wytłumaczyć problemy z którymi przyjdzie nam się zmierzyć w zakresie gospodarki odpadami.

Urzędnicy zazwyczaj chodzą parami, powinni wręczyć ulotkę - informator dotyczący gospodarki odpadami. Posiadają specjalne identyfikatory i upoważnienia z urzędu. W celu ich weryfikacji można również zadzwonić do sekretariatu Urzędu Miasta w Myślenicach pod nr 12 639 23 03.

Co zawiera informator?

W ramach podstawowej opłaty za śmieci w nowym systemie otrzymamy:

Brązowy pojemnik na BIOODPADY: Do niego trafiać będą odpady pochodzenia biologicznego, które podlegają naturalnym procesom rozkładu, czyli biodegradacji. Zalicza się do nich przede wszystkim odpady kuchenne/spożywcze i odpady zielone, a także odpady kuchenne (stałe), skorupki jaj, odpadki z ryb i z mięsa, drobne kostki, skorupki orzechów, resztki owoców i warzyw, zepsuta żywność, filtry do kawy i herbaty z zawartością, kwiaty i rośliny, liście, trawa, przycięte części drzew i krzewów, ręczniki papierowe, husteczki, papier toaletowy, serwetki, popiół drzewny, małe zwierzęce odchody z trocinami.

Minimalna częstotliwość odbioru pojemnika brązowego w sezonie 11 razy (maj-wrzesień), poza sezonem 10 razy (październik-kwiecień)

Szary pojemnik na ODPADY POZOSTAŁE: Do niego trafiać będą worki z odkurzacza, sznurki, wstążki, kobiece artykuły higieniczne, zużyta wata, waciki, lustra, szkło zbrojone, szkło płaskie, spodki, ceramika, popiół z węgla i koksu, niedopałki papierosów itp.

Minimalna częstotliwość odbioru pojemnika szarego w sezonie 4 razy (maj-wrzesień), poza sezonem 7 razy (październik-kwiecień).

Zielony worek na SZKŁO: Do niego trafiać będą butelki, szklane opakowania po napojach i żywności, butelki po napojach alkoholowych, słoiki (bez nakrętek, zacisków gumowych, uszczelek), szklane opakowania po kosmetykach, inne opakowania szklane.

Wywóz odbywać się będzie w tych samych dniach co worków żółtych (w zależności od zapełnienia). Minimalna częstotliwość odbioru worka zielonego w sezonie 5 razy (maj-wrzesień), poza sezonem 3 razy (październik-kwiecień).

Zółty worek: PAPIER, PLASTIK, METAL TEKSTYLIA: Do żółtego worka wrzucać będziemy plastikowe butelki po napojach, środkach czystości, zmiękczających tkaniny, płynach do prania, środkach do pielęgnacji ciała, plastikowe opakowania po produktach spożywczych, opakowania po słodyczach, ciastkach, owocach, mrożonkach, opakowania ze steropianu, metalowe puszki, gazety, papier, tekturę, zużyte ubrania, buty, tworzywa sztuczne itp.

Zaleca się oczyszczanie silnie zabrudzonych tworzyw i opakowań. Minimalna częstotliwość odbioru worka żółtego w sezonie 11 razy (maj-wrzesień), poza sezonem 7 razy (październik - kwiecień).

W zależności od potrzeb gospodarstwa domowego będzie można zamówić dodatkowych worków na pieluchy i odpady zielone. Zapisy informatora nie dotyczą regulacji związanych z odbiorem nieczystości w ramach prowadzenia działalności gospodarczej.

Jaką drogę przebywają nasze śmieci? 

Powiązane tematy

Czytaj także

Komentarze

  • 13.11.2012 - 9:25
    Czyli praktycznie nic się nie zmieni,dojdzie tylko brązowy kosz i pośrednik który też musi zarobić.Ciekawe czy 50% podwyżka nas czeka czy większa ?
    26 3 Cytuj Zgłoś
  • 13.11.2012 - 10:15
    ksiądz po kolendzie robi 100 domów dziennie, a urzędnicy 50
    17 7 Cytuj Zgłoś
  • 13.11.2012 - 10:56
    Szary pojemnik opróżniany 4 razy w sezonie ? Czyli przez ponad miesiąc będą się w nim "kisić" kobiece art. higieniczne ? Współczuję temu co otworzy pojemnik po takim czasie - nos mu urwie !
    39 1 Cytuj Zgłoś
  • 13.11.2012 - 11:04
    Sortownia robi wrażenie . Pięknie !
    11 6 Cytuj Zgłoś
  • mysleniczaninzdziada 13.11.2012 - 11:47
    sortownia - DUMA MIASTA!
    14 6 Cytuj Zgłoś
  • mirek@ 13.11.2012 - 11:52
    pieknie ale ile wiecej bedziemy placic? i dlaczego wiecej i czemu mam sortowac w domu skoro sa na filmie zatrudnieni faceci do sortowania?
    25 7 Cytuj Zgłoś
  • 13.11.2012 - 12:41
    Popieram nowe zasady gospodarowania odpadami. Nie oszukujmy się że problem śmieci nas nie dotyczy. Wszyscy je produkujemy i będziemy produkować coraz więcej. Pomyślmy o naszych dzieciach - w jakich warunkach przyjdzie im żyć jeżeli już teraz nie wprowadzimy nowych zasad. Spacerując w ostatnia niedzielę po lesie aż płakać mi się chciało jak widziałam jak ludzie potrafią zaśmiecić las i nie tylko. Ludzie opamiętajcie się.
    18 20 Cytuj Zgłoś
  • 13.11.2012 - 14:06
    "Zaleca się oczyszczanie silnie zabrudzonych tworzyw i opakowań."

    To chyba żart! Nie mam nic przeciw segregacji śmieci ale oczyszczanie ich????? A po jaką cholerę ? Kogoś chyba fantazja poniosła.
    35 10 Cytuj Zgłoś
  • 13.11.2012 - 14:38
    Płacenie za śmieci będzie teraz od osoby w gospodarstwie domowym za miesiąc, ale kwoty na jedną osobę jeszcze nie ustalili...
    9 2 Cytuj Zgłoś
  • 13.11.2012 - 15:09
    renaw napisał/a:
    "Zaleca się oczyszczanie silnie zabrudzonych tworzyw i opakowań."

    To chyba żart! Nie mam nic przeciw segregacji śmieci ale oczyszczanie ich????? A po jaką cholerę ? Kogoś chyba fantazja poniosła.
    To raczej nie fantazja :) Segreguję odpady od przeszło 3 lat i każdy brudny pojemnik np. z jogurtów - myję. Po każdym myciu naczyń w jednej komorze zlewozmywaka mam wodę z płynem, w drugiej czystą do płukania i jak uporam się z naczyniami to myję opakowania, butelki, itd. To dosłownie 5 minut roboty dziennie a ja mam chociażby ten komfort, że z kosza nic nie śmierdzi i może sobie stać nawet pół roku :)
    15 24 Cytuj Zgłoś
  • 13.11.2012 - 17:28
    czytelnik napisał/a:
    To raczej nie fantazja :) Segreguję odpady od przeszło 3 lat i każdy brudny pojemnik np. z jogurtów - myję. Po każdym myciu naczyń w jednej komorze zlewozmywaka mam wodę z płynem, w drugiej czystą do płukania i jak uporam się z naczyniami to myję opakowania, butelki, itd. To dosłownie 5 minut roboty dziennie a ja mam chociażby ten komfort, że z kosza nic nie śmierdzi i może sobie stać nawet pół roku :)
    5 minut dziennie to ok 30 godzin rocznie.
    Daje to ok 40 zł miesięcznie wysługi roboczogodzin wg średniej krajowej, tyle warty jest Twój czas poświęcany na tą błahą czynność. 480 zł rocznie.
    Czytelniku, gdybyś oddawał takie pieniądze na dom dziecka zamiast dostarczać gotowy produkt prywatnym firmom nasz kraj więcej by na tym zyskał. Wiem, że przeliczanie czasu na pieniądz jest nieadekwatne dla prostego Kowalskiego, ale dla firm przyjmujących setki ton odpadów to są ogromne zyski jeśli te odpady dostarczane są umyte i posegregowane. Najgorsze jest to, że różnica w dochodzie nie idzie na ochronę przyrody, lecz do prywatnych kieszeni jako zysk z działalności.
    Pomyśl ile musiała by zapłacić firma odbierająca śmieci każdemu z nas za ich posortowanie i opłukanie? Kosmiczne pieniądze, prawda? Ale te pieniądze nie giną, one fizycznie gdzieś są... Pomyśl, dzięki temu, że Ty sortujesz firma nie musi tego robić, nie musi wydawać na to środków ponieważ tysiące ludzi jest do tego zobligowane aparatem przymusu prawnego.
    27 11 Cytuj Zgłoś
  • 13.11.2012 - 18:00
    8 1 Cytuj Zgłoś
  • 13.11.2012 - 18:20
    czytelnik napisał/a:
    renaw napisał/a:"Zaleca się oczyszczanie silnie zabrudzonych tworzyw i opakowań."

    To chyba żart! Nie mam nic przeciw segregacji śmieci ale oczyszczanie ich????? A po jaką cholerę ? Kogoś chyba fantazja poniosła.To raczej nie fantazja :) Segreguję odpady od przeszło 3 lat i każdy brudny pojemnik np. z jogurtów - myję. Po każdym myciu naczyń w jednej komorze zlewozmywaka mam wodę z płynem, w drugiej czystą do płukania i jak uporam się z naczyniami to myję opakowania, butelki, itd. To dosłownie 5 minut roboty dziennie a ja mam chociażby ten komfort, że z kosza nic nie śmierdzi i może sobie stać nawet pół roku :)
    Ja też segreguję odpady ale do głowy by mi nie przyszło ,żeby je myć! Nie po to mam zmywarkę żeby w niej tracić wodę i energię na mycie opakowań , które wyrzucam ! I jeszcze na dodatek mam im za to zapłacić?
    18 8 Cytuj Zgłoś
  • 13.11.2012 - 19:40
    mieszkaniec 5 minut dziennie wcale mnie nie zbawia - kwestia dobrej organizacji czasu. Co więcej jest też aspekt higieniczny. Odpady są poprostu czyste - żadnego robactwa, żadnych much, żadnego smrodu z worków i kubła :)

    renaw też miałem zmywarkę i sprzedałem po pół roku użytkowania. Przygotuj sobie wstępnie zabrudzone naczynia, tego myć nie wolno bo może się zniszczyć, czytaj etykietki naczyń, sztućcy, umieść odpowiednio w zmywarce, włącz, wyłącz, wyciągnij, powycieraj... blebleble. A i to sporą część naczyń trzeba umyć ręcznie. Totalne marnowanie czasu i środków (prądu, wody), totalny bezsens. Szybciej zmywam moim sposobem, zużywam mnie wody, mniej energii, niż tymi wycudowanym badziewiem. Zmywarka oszczędza? Chyba tylko producentów :)
    11 17 Cytuj Zgłoś
  • 13.11.2012 - 20:25
    Czytelniku nie wiem skąd bierzesz takie teorie ale do mnie bynajmniej one nie przemawiają , co więcej mam wrażenie ,że to jakaś prowokacja lub żart :). I tak to potraktuję .
    7 9 Cytuj Zgłoś
  • Piotrek 13.11.2012 - 21:11
    ciekawe ile nas będą kosztować nowe pojemniki
    7 2 Cytuj Zgłoś
  • 13.11.2012 - 22:54
    do czytelnik / Przed zakupem zmywarki trzeba było zainwestować i kupić lepszą a nie najtańszą z najtańszych, co do mycia śmieci robota bez sensu, tracisz czas twoja sprawa ale że marnujesz wodę i energię to już grzech. :)
    4 5 Cytuj Zgłoś
  • 14.11.2012 - 8:22
    renaw napisał/a:
    Czytelniku nie wiem skąd bierzesz takie teorie ale do mnie bynajmniej one nie przemawiają , co więcej mam wrażenie ,że to jakaś prowokacja lub żart :). I tak to potraktuję .
    Żadna prowokacja, żaden żart :)

    michall_s napisał/a:
    do czytelnik / Przed zakupem zmywarki trzeba było zainwestować i kupić lepszą a nie najtańszą z najtańszych, co do mycia śmieci robota bez sensu, tracisz czas twoja sprawa ale że marnujesz wodę i energię to już grzech. :)
    Siemens (klasy energetycznej A) raczej do najtańszych nie należy :) A skoro piszesz o oszczędnościach. Ze zmywarką nie ma żadnych, bynajmniej nie było żadnych oszczędności u mnie. Pomijam fakt, że za zmywarkę trzeba zapłacić (zapłaciłem 1550zł), ponieść koszty jej serwisowania, itd. to gdzie tu mowa o oszczędnościach? Do zmywania naczyń w zlewie zużywam 10-12 litrów wody, zmywarka zużywa tyle samo. Do podgrzewania wody używam gaz, zmywarka zaś otrzymywała podgrzewaną wodę, resztę dogrzewa prądem. Wylicz ile kosztuje podgrzanie 10 litrów wody prądem a ile gazem o 10 st.C. Taniej gazem, więc dogrzewanie elektryczne do minimalnej temperatury +40 st.C dodatkowo kosztuje. I to wcale nie są koszty znikome.

    Nie twierdzę, że komuś zmywarka się nie opłaca, twierdzę zaś, że w moim przypadku był to kompletnie nieopłacalny zakup.

    A plastikowe i szklane pojemniki do recyklingu myję w tej samej wodzie - po umyciu naczyń, więc nic mnie to dodatkowo nie kosztuje - ani kropli więcej wody czy energii, raptem 5 minut roboty :)
    9 11 Cytuj Zgłoś
  • 14.11.2012 - 15:14
    No jezeli mieszkasz sam, to rzeczywiscie sie nie oplaca, ale gdy w gospodarstwie domowym masz wiecej osob, to zmywanie nie sprawia az tyle przyjemnosci.
    6 Cytuj Zgłoś
  • 14.11.2012 - 15:50
    majcinek u mnie w domu 3 osoby plus zwierz (kot) :) Zmywam raz dziennie, na wieczór. Przyjemności zmywanie mi nie sprawia żadnej ale sam efekt :) Uwielbiam np. sardynki w sosie pomidorowym. Gdybym wywalał opakowanie bez mycia, to smrodki byłyby jeszcze przez kilka dni, a tak zjem, myję, wrzucam do kubła czyste i święto lasu :)
    10 7 Cytuj Zgłoś
  • 14.11.2012 - 20:23
    piękny maryjan napisał/a:
    Szary pojemnik opróżniany 4 razy w sezonie ? Czyli przez ponad miesiąc będą się w nim "kisić" kobiece art. higieniczne ? Współczuję temu co otworzy pojemnik po takim czasie - nos mu urwie !
    Wypierzesz jak Czytelnik i po sprawie! :]
    7 6 Cytuj Zgłoś
  • 15.11.2012 - 8:29
    renaw napisał/a:
    Wypierzesz jak Czytelnik i po sprawie! :]
    Ty nie bądź taki do przodu bo Cie z tyłu zabraknie :) Moja kobitka używa ekologicznych (wielorazowych) podpasek NAYA i bardzo sobie chwali takie rozwiązanie :) Ich stosowanie nie było kierowane względami ekologicznymi ale zdrowotnymi z zalecenia lekarza. I tu ciekawostka. Takie podpaski wielorazowe są dla kobiety bardziej przyjazne niż jednorazówki. Nie odparzają skóry, nie podrażniają śluzówki, oraz nie powodują alergii - a z tym przy jednorazówkach są problemy. Owszem, raz w miesiącu przez 5 dni pierze sobie co należy i rzeczywiście... po sprawie :)

    I jeszcze jedna ciekawostka. Czy wiecie, że Polki produkują (szacunkowo) około 2 miliardów ton rocznie podpaskowych śmieci? To wcale nie taki błahy problem...
    6 5 Cytuj Zgłoś
  • 15.11.2012 - 12:12
    Czytelnik a prezerwatywy też używasz wielokrotnie?
    Więcej takich patriotycznych postaw.
    6 6 Cytuj Zgłoś
  • 15.11.2012 - 12:30
    pesymista napisał/a:
    Czytelnik a prezerwatywy też używasz wielokrotnie?
    Więcej takich patriotycznych postaw.
    Wow! Pół dnia myślałeś nad tą ciętą ripostą z patriotyzmem w tle, czy przyszło spontanicznie? Nie odpowiadaj, to da się wyczuć :)
    4 4 Cytuj Zgłoś
  • 15.11.2012 - 13:09
    Patriotyzm lokalny nakazuje aby wspierać ZUO,po co mają sie wysilać,posortujemy,umyjemy śmieci za nich a oni wystawią faktury.
    Pisanie na forum to teraz etat czy polecenie służbowe?
    2 6 Cytuj Zgłoś
  • 15.11.2012 - 13:37
    pesymista napisał/a:
    Patriotyzm lokalny nakazuje aby wspierać ZUO,po co mają sie wysilać,posortujemy,umyjemy śmieci za nich a oni wystawią faktury.
    Patriotyzm to również odpowiedzialność za to co się po sobie zostawia. Mnie to wcale nie przeszkadza, że moim działaniem komuś będzie żyło się i pracowało lepiej. Notabene w ZUO pracują tacy ludzie jak my a nie przybysze z kosmosu, więc... pudło :)

    pesymista napisał/a:
    Pisanie na forum to teraz etat czy polecenie służbowe?
    I tu też... pudło :)
    5 4 Cytuj Zgłoś
  • 15.11.2012 - 15:04
    czytelnik napisał/a:
    renaw napisał/a:Wypierzesz jak Czytelnik i po sprawie! :]Ty nie bądź taki do przodu bo Cie z tyłu zabraknie :) Moja kobitka używa ekologicznych (wielorazowych) podpasek NAYA i bardzo sobie chwali takie rozwiązanie :) Ich stosowanie nie było kierowane względami ekologicznymi ale zdrowotnymi z zalecenia lekarza. I tu ciekawostka. Takie podpaski wielorazowe są dla kobiety bardziej przyjazne niż jednorazówki. Nie odparzają skóry, nie podrażniają śluzówki, oraz nie powodują alergii - a z tym przy jednorazówkach są problemy. Owszem, raz w miesiącu przez 5 dni pierze sobie co należy i rzeczywiście... po sprawie :)

    I jeszcze jedna ciekawostka. Czy wiecie, że Polki produkują (szacunkowo) około 2 miliardów ton rocznie podpaskowych śmieci? To wcale nie taki błahy problem...
    Nieee, no teraz to już mnie powaliłeś do reszty! ha ha ha ha !!! :D
    3 4 Cytuj Zgłoś
  • 15.11.2012 - 15:07
    renaw naprawdę tak bardzo Cie to bawi? Nawet wtedy jeśli zmiana podpasek jednorazowych na wielorazowego użytku było zaleceniem lekarza ze względu na alegrie? No to ja Ci babo gratujuję :) I nie bez kozery nazywam Cie babą, chociaż ciśnie mi się na klawiaturę z dodatkiem... ciemna :)
    4 6 Cytuj Zgłoś
  • 15.11.2012 - 19:29
    Pewnie ,że mnie bawi twoja osoba, bo wypisujesz takie herezje ,że aż nieprawdopodobne! Może i jestem ciemna baba ale ty psychikę też masz nieźle zrytą :) Pozdrawiam.
    6 4 Cytuj Zgłoś
  • 16.11.2012 - 8:05
    renaw zalecenie lekarza nazywać herezją? Oj babo, babo... litości :) A moja psychika jest w dobrej kondycji, lepiej przyglądnij się swojej :)
    2 6 Cytuj Zgłoś
  • 16.11.2012 - 10:00
    I tak oto problem śmieci zamienił się w pyskówkę o podpaski :)
    9 1 Cytuj Zgłoś
  • Adolf Popartyopopulos 04.07.2013 - 8:16
    TwojPan napisał/a:
    ksiądz po kolendzie robi 100 domów dziennie, a urzędnicy 50
    a pamiętacie księdza który po 10 kolędzie nie pamiętał dalszych?
    1 Cytuj Zgłoś
Poinformuj o komentarzach