Lepsza jakość wody w naszych kranach od kwietnia 2013 roku?

Na terenie Miejskiego Zakładu Wodociągów trwają prace związane z przebudową i rozbudową ujęcia i systemu uzdatniania wody. Potrwają do 22 kwietnia i mają poprawić jakość wody w naszych kranach

Na terenie MZW powstały dwie hale. Pierwsza z nich to tzw. „hala filtrów”, która stanowi główny budynek technologiczny. Znalazły się w nich m.in. trzy separatory oraz piętnaście filtrów stanowiących serce całego zakładu uzdatniania wody. Druga hala to tzw. „przepompownia II stopnia”, powstała jako rozbudowa już istniejącej pompowni wody. Całość rozbudowy stanowi jedno dodatkowe pomieszczenie , w którym zainstalowano zestawy hydroforowe w celu zasilenia sieci wodociągowej wodą uzdatnioną.

- Nowa inwestycja oznacza dla mieszkańców znacznie lepszą wodę w kranie. Dzięki nowoczesnym systemom filtrów i całej instalacji woda z ujęcia z Raby będzie mogła być pobierana nawet w okresach silnego jej zanieczyszczenia (np. w czasie powodzi). Do tej pory w takich przypadkach Myślenice skupywały wodę z Krakowa, co wiązało się z dodatkowymi kosztami - czytamy w informacji przesłanej przez UMiG Myślenice.

Co obejmuje projekt?

W pierwszym etapie przebudowana została istniejąca przepompownia wody surowej – czyli tej pobieranej z Raby, a także układ rurociągów. Wybudowano dwa zbiorniki wody pitnej o pojemności 2 x 2500 m3. Na terenie MZW powstała hala filtrów wraz z filtrami do wody, koagulacją (pośredni stopień między oczyszczaniem mechanicznym a biologicznym) i dezynfekcją.

W ramach projektu na teren MZW zostaną dostarczone i zamontowane nowe agregaty– zestawy hydroforowe czyli takie, które zapewniają stałe ciśnienie wody w sieci wodociągowej, pompy głębinowe do pompowania wody oraz dostawę lamp UV.

Ponadto rozbudowany zostanie budynek pompowni wody uzdatnionej, nowa studnia głębinowa oraz instalacja aparatury kontrolno-pomiarowej.

Termin zakończenia prac planowany na 22 kwietnia 2013 roku - według zapewnień urzędników zostanie dotrzymany. Obecnie wykonawca sprząta halę filtrów i pompownię II stopni, trwają prace elektryczne związane z podłączeniem nowej stacji transformatorowej i agregatu prądotwórczego.

Wartość umowy z wykonawcą opiewa na 22 127 700 zł brutto. Na ten cel gmina otrzymała pożyczkę z Wojewódzkiego Funduszu Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Powiązane tematy

Czytaj także

Komentarze

  • 18.01.2013 - 10:39
    szkoda ze tak późno, bo woda jest strasznie DROGA i ma dziwny DZIWNY ALE TO NAPRAWDE DZIWNY ZAPACH.
    14 Cytuj Zgłoś
  • 18.01.2013 - 10:51
    Od paru dobrych lat nie spożywam wody z naszych wodociągów.
    Dlaczego? - Ok. 2/3 masy naszego ciała to woda, oby była jak najczystsza...
    10 1 Cytuj Zgłoś
  • 18.01.2013 - 14:22
    W porównania z krakowianką to nasza kranówa to woda z lodowca..
    6 6 Cytuj Zgłoś
  • 18.01.2013 - 14:32
    Camel napisał/a:
    W porównania z krakowianką to nasza kranówa to woda z lodowca..
    Zgodzę się w 100%. Wodą z którą mam do czynienia w Krakowie jest znacznie znacznie gorsza.
    3 7 Cytuj Zgłoś
  • 18.01.2013 - 14:59
    evo napisał/a:
    Camel napisał/a:W porównania z krakowianką to nasza kranówa to woda z lodowca..Zgodzę się w 100%. Wodą z którą mam do czynienia w Krakowie jest znacznie znacznie gorsza.
    Zależy o którym krakowskim ujęciu mówimy: Raba, Rudawa, Bielany, czy Dłubnia? - Nie uogólniajmy.
    8 1 Cytuj Zgłoś
  • 18.01.2013 - 16:12
    Ja jestem ciekawy ile nas ta "lepsza jakość wody" będzie kosztowała?
    19 Cytuj Zgłoś
  • Myślenicki 18.01.2013 - 16:29
    I co z tego że woda będzie lepszej jakości, skoro w dalszym ciągu dostarczać ją będą za pośrednictwem starej sieci wykonanej z azbestu . Noże najpierw należało z tym zrobić porządek .
    22 Cytuj Zgłoś
  • 18.01.2013 - 16:52
    No wszystko OK, prawie OK. Ale dlaczego postawiono takie szpetoty? Rozumiem, że to budynki techniczne, ale bezguście architektoniczne ogarnęło wszystkich co brali udział w realizacji tych budynków. Czy nie można było tej wysokiej wyjącej brzydotą elewacji budynku położonego najbliżej drogi ozdobić porządnym rysunkiem typu murala?
    8 1 Cytuj Zgłoś
  • 18.01.2013 - 21:13
    Wszystko byłoby super gdyby nie wygląd tych budynków. Zupełnie nie pasują do krajobrazu Zarabia, brzydkie to niemiłosiernie
    8 2 Cytuj Zgłoś
  • 19.01.2013 - 0:14
    Zakup wody z Krakowa wiazał się z dodatkowymi kosztami.
    To prawda, bo koszty utrzymywania własnego ujęcia są stałe niezależnie czy woda pobierana jest czy nie /Prezes, pracownicy, rada nadzorcza, utrzymanie w gotowosci, podatki od nieruchomości itd./
    Więc każdy zakup wody nawet gdyby był z Dobczyc, bedzie dodatkowym kosztem a już z Krakowa? oj z Krakowa to woda jest dopiero droga. Musi płynąć z Dobczyc do Krakowa a później wrócić z Krakowa tymi samymi rurami do Dobczyc, żeby przez Brzączowice trafić do Myślenic.
    Tak naprawdę to ta woda jest stale w rurze z Dobczyc na Dolnym Przedmieściu i tam jest zawór, który kiedyś pod nieświadomość zarządców wodą z Jeziora Dobczyckiego, był dla Myślenic odkręcony. To było ładne pare lat temu, w tedy woda w części miasta była super. Wodociagi kasowały kasę za nieswoją wodę, aż sprawa sie rypła. Zreszta nasi też o tym prezecie nie wiedzieli i dumali jak mozna dobrze zarobic na wodzie a po tym to juz same podwyzki i deficyt wody połaczony z mułem i w zapachu i w domowych filtrach. W moim filtrze przy wymianie zawsze jest taki paskudny mulasty śluz.
    7 1 Cytuj Zgłoś
  • 19.01.2013 - 23:46
    Hmmm, dopiero teraz buduje się "serce całego zakładu uzdatniania wody", a więc rozumiem że obecny "organizm" (=zakład) pozbawiony jest serca !
    Do cholery za co w takim razie płacimy tyle kasy ? ZA gnój ?
    6 Cytuj Zgłoś
  • Jagienka Mur. 20.01.2013 - 12:18
    Woda ma zapach stęchlizny, czyli jest słabo napowietrzana. Jeśli chodzi o cenę wody w Krakowie, to oni mają tańszą o jakieś 2-3 zł na 1 m. 3.
    3 Cytuj Zgłoś
  • 20.01.2013 - 14:22
    ile kosztuje metr sześcienny wody w Myślenicach ?
    Cytuj Zgłoś
  • 20.01.2013 - 21:12
    Dopiero teraz będziemy płacić rachunki za wode!!
    1 Cytuj Zgłoś
Poinformuj o komentarzach