Czyste Myślenice: Dbając o miasto dbasz o siebie

Akcja „Czyste Myślenice” wystartowała! Uczniowie w szkołach podstawowych i  gimnazjach z terenu gminy Myślenice otrzymali foldery z informacją, na koszach, ławkach i przystankach pojawiają się naklejki, a wszystko po to, aby zachęcić was do dbania o wspólne dobro, jakim jest przyroda 

- W ramach akcji staramy się promować dbanie o dobro wspólne, jakim są czyste i zadbane Myślenice. Powinniśmy wszyscy pamiętać o wymiernych korzyściach płynących z takiej akcji, zarówno tych materialnych jak oszczędność pieniędzy przez UMiG na szkodach mienia czy egzystencjalnych, jak ogólnie życie w lepszych warunkach. Warto zwrócić uwagę, iż taki wizerunek miasta w dłuższym okresie czasu wpłynie pozytywnie nawet na ruch turystyczny i inwestycje a więc nowe miejsca pracy i wyższe zarobki dla wszystkich mieszkańców – mówi Łukasz Dragosz z Face2Face, inicjator akcji.

Wszyscy uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów z terenu myślenickiej gminy otrzymali foldery z informacją o akcji. Oprócz tego naklejki pojawia się na koszach, ławkach i busach.
Weź udział w akcji!

Czyste Myślenice to nie puste hasło - czystość naszego miasteczka przekłada się realnie na jakość życia mieszkańców. Malownicze, zadbane i czyste miasteczko = więcej turystów i inwestorów = więcej pieniędzy na rynku lokalnym = więcej miejsc pracy i wyższe zarobki = bogatsze społeczeństwo w czystym mieście!

Każdy może walczyć o takie Myślenice, o jakich wszyscy marzymy poprzez segregację odpadów, dbałość o mienie we wspólnej przestrzeni, wyrzucanie śmieci do koszy, a nie na ulicę, użytkowanie ekologicznych środków transportu, udział w cyklicznej akcji sprzątania Myślenic. Każdy może też informować wydziału mienia urzędu miejskiego o wszelkich wydarzeniach wpływających niekorzystnie na czystość Myślenic:

Dla najbardziej aktywnych uczestników przewidziano nagrody, m.in. telewizory ufundowane przez UMiG oraz darmowe wejściówki do Parku Przygody ufundowane przez Face 2 Face.

Nie niszcz mienia!

Koszty, które gmina ponosi z tytułu zniszczonych znaków i koszy na śmieci to aż 200 tys. zł rocznie. Wyobraź sobie, na co można byłoby przeznaczyć taką kwotę! Mniej zniszczonego mienia to nie tylko piękniejsze miasto, ale także więcej pieniędzy na inne inwestycje.

Pamiętaj, czego gmina nie wyda na naprawę koszy na śmieci, znaków drogowych, przystanków i innych elementów krajobrazu, przeznaczy na organizację imprez plenerowych dla wszystkich mieszkańców!



Segreguj!


Segregacja odpadów to podstawa troski o środowisko. Powtórnie przetworzone surowce nie zaśmiecają miasta, ale pracują na jego korzyść! Do pojemników na szkło wrzucaj butelki po napojach i słoiki.

Do pojemników na plastik wrzucaj plastikowe butelki (najpierw je zgnieć), kubeczki po jogurtach, lodach itp., reklamówki foliowe i opakowania po chemii gospodarczej.

Do pojemników na makulaturę wrzucaj gazety, kolorowe magazyny, torebki papierowe np. po mące czy ryżu, zeszyty, ulotki, foldery reklamowe, koperty.

Baterie i akumulatory wyrzucaj wyłącznie do pojemników do tego przeznaczonych. W Myślenicach punkty, w których można zostawić zużyte baterie i akumulatory znajdują się m.in. w Gimnazjum nr 1.

Jesteś tym, co pijesz!

Pamiętaj, że Raba wpada do zbiornika Dobczyckiego, który jest podstawowym źródłem wody w naszych domach. Wyższe koszty oczyszczania rzeki to realne koszty nie tylko dla gminy, ale przede wszystkim dla każdego z nas – jeśli zastanawiałeś się kiedyś czemu woda, której używasz jest coraz droższa to już wiesz. I dzięki temu możesz pomóc to zmienić. Nie zaśmiecaj Raby – elementu nie tylko myślenickiego krajobrazu, ale także Twojego domu!

Za wywóz śmieci na terenie gminy Myślenice odpowiedzialna jest firma RPGK MyśleniceRejonowe Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. Do ich zadań należy m.in: bieżące (min. 3 x w tygodniu) opróżnianie wszystkich koszy i wywóz nieczystości, a w okresie wakacyjnych upałów codziennie w dzielnicy Zarabie, dokładne uporządkowanie terenu wokół koszy ulicznych przy ich opróżnianiu, dbałość o kosze (mycie , czyszczenie) w miarę potrzeby, dokładne uporządkowanie terenu wokół koszy i przystanków - w miarę potrzeby likwidacja, ogłoszeń, oczyszczenie siedzisk oraz wykoszenie trawy.

Wszystkie spostrzeżenia (np. dotyczące przepełnionych koszy) można zgłaszać telefonicznie lub mailowo: Tel: +48 12 272 03 29, E-mail: rpgk@SOTIKO.pl

Urząd Miasta i Gminy Myślenice Wydział Mienia  48 12 639 23 35

Organizatorzy:

Urząd Miasta i Gminy Myślenice, Face 2 Face – Park Przygody, Hotmind, Miasto-info.pl

Powiązane tematy

Czytaj także

Komentarze

  • 05.05.2010 - 7:59
    z tych obrazkow - naklejek? bo rozumiem ze to bedziecie rozklejac troche wynika jakbym mial wrzucac smieci do kosza do gry... i jeszcez zbierac punkty hm
    Cytuj Zgłoś
  • Bartek Bartkowski 05.05.2010 - 8:36
    pelno smieci jest na patelni i na studzienkach i na zarabiu w krzakach - jak bedziecie robic akcje sprzatania to warto tam zajrzec
    Cytuj Zgłoś
  • 05.05.2010 - 9:07
    Podajcie na stronie akcji aktualne adresy gdzie można oddawać zużyte baterie, przeterminowane leki czy elektrośmieci. Mieszkańcom będzie łatwiej to zlokalizować.
    Cytuj Zgłoś
  • 05.05.2010 - 10:26
    A kiedy młodzież sprząta stok narciarski?
    Cytuj Zgłoś
  • Łukasz Dragosz 05.05.2010 - 12:06
    mer - naklejki mają zwracać uwagę m.in. niekonwencjonalnością, niech każdy przez chwilę nad tym pomyśli. Naklejki pojawią się jak wszystkie kosze, ławki i przystanki zostaną sprawdzone przez ekipę z RPGK / UMiG ( brudne - wyczyszczone, uszkodzone - naprawione a zniszczone - wymienione ).

    gość - dzięki za uwagę

    bartek & pesymista - wszelkie uwagi odnośnie przepełnionych koszy itp zgłaszajcie do RPGK ( błędny e-mail: rpgk@SOTIKO.pl ) a pomysły ( i pytania ) odnośnie akcji sprzątania do Wydziału Mienia UMiG proszę ( chodź będę ich nudził o odpowiadanie na miasto-info.pl )

    Poza wymienionymi działaniami podczas imprez plenerowych u nas wisi sobie banerek akcji a uczestnicy dostają odblaskowe opaski z logiem akcji Czyste Myślenice. W szczególności dzieciakom może się to przydać gdy będą wieczorami biegać wkoło domów i bloków, sprawa bezpieczeństwa.
    Cytuj Zgłoś
  • Kacper Jaśkowiec 05.05.2010 - 13:30
    No właśnie tak sobie myślę i popieram zdanie Bartka. Według mnie najwięcej śmieci jest w miejscach plenerowych - gdzie młodzież lubi urządzać sobie częste posiadówki :)
    Cytuj Zgłoś
  • 05.05.2010 - 13:35
    A przy okazji takiej akcji mam jeszcze pomysł na konkurs dla mieszkańców Myślenic na np. najładniej ukwiecony balkon (może dotyczyć tylko osiedli wielomieszkaniowych). Niestety widok naszych balkonów nie kojarzy się z widokiem zadbanego, czystego miasta. Przechodząc przez ulice jesteśmy wszyscy zmuszeni do oglądania prania wystawianego nad i poza balkony, często dywanów i innego sprzętu. Ludzi chyba nie zdają sobie sprawy że nawet przepisy tego zabraniają, zaś administrację osiedli to nie obchodzi. Efekt jest taki ze nawet zadbane bloki, ze świeżymi elewacjami, ładnym otoczeniem dookoła, przez widoki "balkonowe" przypominają wyglądem slumsy. Może taki konkurs pomógłby przełamać tego typu złe przyzwyczajenia, a my nie bylibyśmy zmuszani do oglądania widoków cudzych, suszących się na sznurku kalesonów przechodząc przez ulicę. Może znalazłaby się firma np. ogrodnicza ,która ufundowałaby nagrody w takim konkursie.
    Cytuj Zgłoś
  • 05.05.2010 - 13:50
    to niech młodzież po sobie po sprząta a nie rpgk naśmieciliście to sobie teraz trzeba posprzątać gdzie jest wsze wychowanie ????
    Cytuj Zgłoś
  • Kacper Jaśkowiec 05.05.2010 - 17:57
    Zwalczamy bezrobocie wróżbito ; )
    Cytuj Zgłoś
  • 05.05.2010 - 19:43
    Podoba mi się slogan "Jesteś tym, co pijesz!" ;)
    Cytuj Zgłoś
  • 06.05.2010 - 10:40
    Czy to , aaa jakaś nowa rewolucja ?!

    1. Brak punktów na zużyte baterie ;
    2. za mało ,,dzwonów " do segregacji śmieci ;
    3. xD xD xD pełno śmieci na ulicach ;

    VIVA LA ANARCHIA !
    Cytuj Zgłoś
  • 06.05.2010 - 19:44
    W miejscach plenerowych, gdzie młodziesz przebywa jest pełno odpadów wtrunych, takich jak np. szkło ^^

    Cytuj Zgłoś
  • 07.05.2010 - 13:06
    A gdzie kosze w tych plenerach choćby na lipce? Pewnie i tak by to nie pomogło bo kosze by porozwalali tak dla zabawy.
    Cytuj Zgłoś
  • 07.05.2010 - 14:47
    gość napisał: [br]A gdzie kosze w tych plenerach choćby na lipce? Pewnie i tak by to nie pomogło bo kosze by porozwalali tak dla zabawy.
    a jak niby rpgk ma oprozniac kosze w lesie albo pod lipka?
    Cytuj Zgłoś
  • Łukasz Dragosz 07.05.2010 - 16:23
    i właśnie m.in. o podejście młodych ludzi ( ale nie tylko ) chodzi, wiem że częściowo jest to walka z wiatrakami ale edukacja od małego może przynieść pewne skutki. Myślenice nie są brudniejsze od innych miasteczek ale chodzi o to że przy wspólnych staraniach na rzecz pozytywnego wyróżniania się poziomem czystości wszyscy możemy na tym skorzystać.

    PS. od czasu jak powstał pomysł staram się nie wyrzucać niedopałków na ulicę bo... no cóż sumienie gryzie ;)
    Cytuj Zgłoś
  • 08.05.2010 - 18:22
    A CO Z PSIMI KUPAMI?
    JAK ZWYKLE NIE MA PROBLEMU?
    1 Cytuj Zgłoś
  • 10.05.2010 - 22:43
    a mi się ten pomysł podoba, żal mi się robi jak widzę jaka bysinka jest zaśmiecona, im dalej od centrum tym gorzej, i zamiast uroczego widoku, mamy widok jak na wysypisku, tylko problem w tym, że rzeki się zaśmiecają podczas wezbrania wody, płyną do nas śmieci no i zostają na brzegu , tak się zastanawiałam, czy rpgk, tez jest za sprzątnięcie tych odpadów odpowiedzialne.
    Generalnie gratuluję inicjatywy.
    Cytuj Zgłoś
  • 12.05.2010 - 15:39
    psie kupy się rozłożą ale co z nieznośnym smrodem spalanych śmieci w piecach toksyczne substancje wydobywające się wraz z dymem odkładają się w naszych organizmach to jest problem!!!!!!!!!!!!!!
    1 Cytuj Zgłoś
  • Łukasz Dragosz 19.05.2010 - 10:09
    Psie kupy + ogłoszenia na drzewach zostaną dodane do tematyki akcji.

    Natomiast w wyniku zawirowań podczas ostatnich 2 tygodni oraz powodzi akcja Czyste Myślenice na razie wstrzymana.
    Cytuj Zgłoś
  • 23.07.2010 - 18:19


    DO ZARZĄDÓW RZĄDÓW : " GDZIE POJEMNIKI DARMOWE NA PSIE KUPY " ???
    Cytuj Zgłoś
Poinformuj o komentarzach