Myślenice: Jarosław Pietrzak nie jest już dyrektorem Muzeum Niepodległości
Jarosław Pietrzak, który od marca 2017 roku pełnił funkcję dyrektora Muzeum Niepodległości złożył rezygnację. Na rok jego miejsce ma zająć Paweł Lemaniak - naczelnik Wydziału Kultury i Edukacji w UMiG Myślenice
Jak podaje Dziennik Polski przez najbliższy rok pełniącym obowiązki dyrektora będzie Paweł Lemaniak, obecny naczelnik Wydziału Kultury i Edukacji w Urzędzie Miasta i Gminy Myślenice. Po tym okresie w drodze konkursu ma zostać wyłoniony kolejny dyrektor.
Z dniem 31 sierpnia przestałem być dyrektorem Muzeum Niepodległości w Myślenicach. Złożyłem na ręce Pana burmistrza rezygnację z przyczyn osobistych. Dziękuję serdecznie pracownikom muzeum za wspaniałą pracę i zaangażowanie. Jestem także wdzięczny odbiorcom oferty tej jednostki kultury - sytuację komentuje Jarosław Pietrzak.
Przypominamy, że z dniem 27 stycznia 2017 roku decyzją radnych zmieniono nazwę Muzeum Regionalnego "Dom Grecki" na Muzeum Niepodległości w Myślenicach. Miejsce dotychczasowej dyrektor Bożeny Kobiałki w marcu zajął Jarosław Pietrzak.
Oprócz spotkań kulturalnych i działalności wydawniczej postaramy się poszerzyć działalność edukacyjną oraz organizować dla mieszkańców i turystów wydarzenia związane z obchodem świąt narodowych oraz ważnych rocznic historycznych. W przyszłości planujemy rozwój badań nad historią przełomu XIX i XX wieku oraz historią współczesną. Postaramy się być miejscem, w którym opowiadamy i opisujemy nasze dziedzictwo kulturowe oraz strefą spędzania wolnego czasu - po objęciu stanowiska w rozmowie z nami mówił nowy dyrektor Muzeum Niepodległości Jarosław Pietrzak.
Od marca Muzeum zorganizowało m.in. Konkurs Palm na myślenickim Rynku, wystawę z okazji rocznicy Drugiej Czarnej Niedzieli 30 kwietnia 1944 roku, Turniej Rycerski o Miecz Myślimira, piętnaste urodziny Grupy Poetyckiej Tilia, w czasie wakacji prowadziło letnie spotkania ze sztuką ludową, warsztaty teatralne, a w ostatnich tygodniach konkurs na najpiękniejszy kapelusz i wernisaż obrazów Małgorzaty Anity Werner.
Otwarcie nowej siedziby za 14 miesięcy
Nowa siedziba muzeum ma powstać przy ul. Traugutta, a jej otwarcie planowane jest na 11 listopada 2018 roku - w setną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.
W dwupiętrowym budynku miałyby znaleźć się stałe ekspozycje-w tym odbudowany w 2011 roku ciągnik artyleryjski RSO, sala wykładowa na ponad 150 osób, sala szkoleniowa dla dzieci i nowoczesna czytelnia naukowa.
Szacowany koszt budowy muzeum to 5 mln zł. Gmina ma zamiar pozyskać pieniądze na jego budowę ze środków zewnętrznych. Budowa muzeum ma być częścią programu rewitalizacji centrum miasta, który obejmie również okolice Rynku.