Fantasmagorie Stanisława Jawora. Myślenicki fotograf tym razem zabiera nas do… Krakowa [WIDEO]

Na przestrzeni ostatniej dekady w obiektywie Stanisława Jawora mogliśmy oglądać m.in. Ziemię Myślenicką, Myślenice Nocą, fotoreportaż z bacówki pod Przełęczą Knurowską, czy Bańską Szczawnicę. Tym razem myślenicki fotograf zabiera nas na do… nocnego Krakowa

 

Stanisław Jawor: Często oglądamy pocztówki czy fotografie nocnego Krakowa. Cudownie oświetlona wyjątkowa architektura. Dla fotografa istny raj. Patrząc na te powtarzające się kadry - pocztówki pomyślałem, że warto byłoby nieco złamać schemat i zaproponować pewną iluzję - fantasmagorię.

Stąd pomysł. Było o tyle łatwiej, że modelki to również członkinie Myślenickiej Grupy Fotograficznej mgFoto. Aneta Mudyna i Anna Faber to zaprawione fotografki, które świetnie rozumieją światło, kontrę, cień, czy kontur.

Fotografie powstawały przez trzy wieczory na trasie drogi królewskiej (z jednym wyjątkiem) od Placu Matejki po Wawel. Via Regia. Mieszkający blisko Krakowa doskonale rozpoznają charakterystyczne miejsca. Kraków pełen jest bram, podwórek, placyków, gdzie można realizować swoje fotograficzne pomysły. Jak przyznaje auitor „Fantasmagorii”; - Tutaj poszedłem nieco na skróty, zaś tekst Ryszarda Krynickiego wyśpiewany przez Marka Grechutę stanowił niebagatelną inspirację.

Stanisław Jawor dał się poznać w Myślenicach m.in. albumem „Ziemia Myślenicka wielką jest artystką”, wieloma wystawami fotograficznymi, prowadzeniem warsztatów fotograficznych i wykonaniem cykli przyrodniczych takich jak np. "Zima". W swojej twórczości zajmował się produkcją fotokastów. Po "Paralektorium" przyszedł czas na "Nasze tętno" przygotowane w hołdzie ludziom kultury. Do tej pory prezentowaliśmy również jego fotografie Myślenic w zimowej aurze, czy fotoreportaż z bacówki pod Przełęczą Knurowską.

Stanisław Jawor jest współzałożycielem Stowarzyszenia Myślenickiej Grupy Fotograficznej MGFoto. Członek Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców oraz Związku Polskich Artystów Fotografików. Związany z kwartalnikiem "mgFoto Magazyn". Jego zdjęcia publikowano w wydawnictwach: Poznaj Świat, PWN, PWF w książkach i gazetach a także na łamach National Geographic. Jest laureatem wielu konkursów fotograficznych.

Powiązane tematy

Czytaj także

Komentarze

 • 22.06.2019 - 13:19
  Wspaniałe!
  6 1 Cytuj Zgłoś
 • 22.06.2019 - 13:25
  Zdjęcia piękne i znajome zaułki tylko mam jedno ale - po co są tam te dwie baby ? .
  Ładne ale nie pasujące do tych zdjęć , chętnie oglądnął bym je w innej scenerii .

  Na tych zdjęciach najważniejsze jest światło i jego brak , cień uchwycone w ułamku czasu który drugi raz może się nie powtórzyć .
  Znam te miejsca i przypuszczam że nawet w nocy trzeba było się dużo na czekać na odpowiednią chwile by akurat nikt nie przejeżdżał czy przechodził by nie zepsuć światła .
  7 2 Cytuj Zgłoś
 • 22.06.2019 - 16:03
  Stanisławie, piękne zdjęcia. Dobrze, że na tym świecie są ludzie, którym chce się czekać na odpowiednie ujęcie.
  7 Cytuj Zgłoś
 • 23.06.2019 - 16:41
  Korwinie Staszek wyjaśnił, kim jest Anna i Aneta. Jeżeli tego nie rozumiesz, to zwyczajnie zazdrościsz mu. Stachowi, Annie i Anecie życzę fotograficznych sukcesów.No i serdecznie pozdrawiam.
  1 2 Cytuj Zgłoś
Poinformuj o komentarzach