Małopolskie Spotkania z Folklorem 2019: Trwa drugi dzień festiwalu [WIDEO]

Przez najbliższe 10 dni Myślenice staną się światową stolicą muzyki, tańca i zwyczajów ludowych. Przed nami 45 wydarzeń z udziałem zespołów m.in. z Botswany, Nowej Zelandii, Meksyku czy Portoryko

Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem są organizowane od 2014 roku. Festiwal powstał dzięki zaangażowaniu władz województwa małopolskiego, gminy Myślenice oraz Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Myślenicka. Ideą festiwalu jest wspieranie zjawisk związanych z kulturami tradycyjnymi funkcjonującymi w różnych zakątkach świata.

Tegoroczna edycja festiwalu rozpocznie się 8 lipca i potrwa do 17 lipca. W tym czasie w Myślenicach, Tarnowcu, Pcimiu i Krakowie (Galeria Krakowska) zaprezentuje się 10 zespołów z Botswany, Korei, Meksyku, Nepalu, Nowej Zelandii, Portoryko, Chińskiego Tajpej (Tajwan), Rumunii, Serbii i oczywiście z Polski.

Piotr Szewczyk, dyrektor MMSzF: Ideą festiwalu jest wspieranie zjawisk związanych z kulturami tradycyjnymi funkcjonującymi w różnych częściach świata. Kluczowe jest jednak prezentowanie własnych elementów tradycji małopolskiej poprzez udział artystów amatorów i profesjonalistów, rzemieślników i twórców rękodzieła, którzy przekazują uczestnikom Festiwalu żywy obraz polskiej kultury i tradycji.

Program wydarzenia zakłada realizację przedsięwzięć, które kompleksowo integrują zarówno nadawców, jak i twórców różnych treści kultury zwracając uwagę na umiejętne łączenie tradycji z nowoczesnością oraz szczególne akcentowanie niematerialnego dziedzictwa kultury - mówi Piotr Szewczyk, dyrektor festiwalu. 

 

Co nas czeka przez 10 dni? 

Program Festiwalu można podzielić na wydarzenia muzyczno-taneczne i nie-muzyczne.

W części muzyczno-tanecznej już od 8 lipca w Café Festiwalowym (rynek w Myślenicach) będzie można posłuchać muzyki etnicznej w wykonaniu niemalże wszystkich zespołów zaproszonych na festiwal.

Od 11 lipca (czwartek) na specjalnej scenie na placu Jana Nowaka Jeziorańskiego (przed Galerią Krakowską) zagrają, zaśpiewają i zatańczą wszystkie grupy. Będzie to preludium tego, co od 12 lipca (piątek) czekać będzie na widzó w Myślenicach. Tam – na głównej scenie festiwalowej organizatorzy zadbali o szereg atrakcji. Pierwszy koncert rozpocznie się o godz. 18 (oficjalna inauguracja festiwalu). Tuż po nim, jeszcze tego samego dnia, w wir tańca porywać będzie Dj Kuba Kozak na Myślenickim Balu Tropikalnym.

W sobotę 13 lipca w programie m.in. degustacja kuchni świata w Małopolskiej Szkole Gościnności, etno parada, koncerty festiwalowe na rynku oraz show w wykonaniu grupy Psio Crew. Niedziela 14 lipca wygląda równie interesująco – zagra m.in. warszawska formacja Bum Bum ORKeSTAR. Choć to ostatni dzień koncertów na scenie głównej, to nie koniec festiwalu. Wydarzenia trwać będą jeszcze do 17 lipca – w tym m.in. warsztaty etno tańca prowadzone przez tancerzy i choreografów z zagranicznych grup festiwalowych. 

W części nie-muzycznej odbędą się m.in. warsztaty etno kids dla dzieci i rodzin, warsztaty rękodzieła dla młodzieży i dorosłych, spotkania autorskie i podróżnicze. Dwa wernisaże: wystawy fotografii Jakuba Stoszka oraz twórczości ludowej członków stowarzyszenia Twórców Ludowych oddział Kraków. W Galerii Krakowskiej od 5 do 17 lipca można oglądać wystawę fotografii autorstwa Magdaleny i Michała Turczyków pn. Twarze folkloru. Metamorfoza. Ponadto od 20.30 każdego dnia w Myślenicach plenerowe etno kino, a w nim filmy o szeroko rozumianej tematyce etnicznej.

 

Sceny wielu kultur

Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem, to nie tylko Myślenice, ale także sceny towarzyszące. Od sześciu już lat Festiwal przyjmuje formułę wędrownego wydarzenia i odwiedza różne małopolskie miejscowości. W tym roku będzie to Kraków (11 lipca), Pcim (13-14 lipca) i Tarnowiec (14 lipca). W wolnych chwilach ponad 300 artystów z 5 kontynentów wyruszy na zwiedzanie Małopolski. Poznają m.in. Kraków, Wieliczkę, Wadowice i Auschwitz.

 

poniedziałek, 8 lipca

Cafe Festivalove wystartowało 

fot. turczyki.pl

Po konferencji prasowej oficjalnie otwierającej tegoroczny festiwal, spotkanie autorskie z Andrzejem Oskwarkiem autorem publikacji "Muzyka Ludowa w Trzebuni. Śpiewnik" połączona została z koncertem Trzebuńskich Kliszczaków – zespołu ludowego wykonującą tradycyjną muzykę Kliszczaków.

Mała monografia Andrzeja Oskwarka, napisana przez rodowitego mieszkańca Trzebuni, znacząco poszerza wiedzę na temat zarówno najważniejszych obrzędów rodzinnych i dorocznych obchodzonych w tej miejscowości oraz towarzyszącej im muzyce, jak również na temat repertuaru religijnego.

 

Twórczość ludowa i rękodzieło Polski południowej

fot. turczyki.pl

W Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu odbył się wernisaż wystawy Stowarzyszenia Twórców Ludowych odział w Krakowie, na której można zobaczyć twórczość ludową i rękodzieło typowe dla południowej części Polski. Wystawa połącza z wernisażem zainaugurowana została w Galerii Sztuki Współczesnej MOKiS.

Powiązane tematy

Czytaj także

Komentarze

 • 08.07.2019 - 14:37
  Festiwal próżności za grubą kasę na który przychodzi w porywach 500 osób. Wszystko by wypromować P. Szewczyka z rodziną i znajomymi.
  13 28 Cytuj Zgłoś
 • 08.07.2019 - 21:13
  Myślenice światową stolicą ha ha jak bym pis słyszał.
  10 12 Cytuj Zgłoś
 • 12.07.2019 - 23:44
  Trzebunioki se chyba te kiyrpce na podeszwach zakopianom zakosili.Chłopy dbajcie se o orginalnoś kliscoków, a nie małpujcie innych.
  1 Cytuj Zgłoś
Poinformuj o komentarzach