Bożnica w Wiśniowej może nawiązywać do przedwojennego sztetla prezentując wielokulturowość Galicji

"Brak jest miejsca, w którym można nawiązać do przedwojennego sztetla oraz literatury z obszaru dawnej wielokulturowej Galicji. 

Centrum Literackie w Bożnicy mogłoby zajmować się trzema kierunkami działalności kulturalnej. Promować literaturę, przedstawiać przedwojenne życie społeczności żydowskiej i stanowić przestrzeń wystawienniczą"

- w rozmowie z nami mówi Tomasz Małodobry, prezes Zarządu Fundacji Centrum Macierz Polonii.

 

Kiedy zainteresowali się Państwo budynkiem Bożnicy, który znajduje się w Wiśniowej?

Informacje o obecnym stanie sprawy, jak również pierwsze spotkanie, odbyliśmy z panią dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Wiśniowej już kilka miesięcy temu. Przez ten czas Rada Programowa naszej fundacji analizowała możliwość i zakres ewentualnej pomocy przy ratowaniu tego wyjątkowego zabytku.

Skąd pomysł na tego typu działalność jak Centrum Literackie, na czym miałaby ona polegać?

W chwili obecnej brak jest miejsca, w którym to można nawiązać do przedwojennego sztetla  (jid. miasto, miasteczko-  to żydowska wspólnota lokalna o specyficznym układzie społecznym i obyczajowości - red.) oraz literatury z obszaru dawnej, wielokulturowej Galicji.

Centrum Literackie miałoby zajmować się trzema kierunkami działalności kulturalnej. Pierwsze i główne założenie to promocja literatury, jak również wydarzenia literackie; drugi z kierunków to stała wystawa przedstawiająca życie społeczności żydowskiej w przedwojennym sztetlu, jakimi była usiana przedwojenna Galicja, ukierunkowana na gminę Wiśniowa oraz okolice. Trzeci kierunek to przestrzeń wystawiennicza na wystawy czasowe.

Czy pożydowska Bożnica znajdująca się w Wiśniowej powinna pozostać na swoim miejscu?

Czy widzieli Państwo wnętrze Bożnicy i czy wiadomo, jakie koszty trzeba będzie ponieść na jej dostosowanie do wspomnianych planów?

Tak, podczas ostatniego spotkania z wójtem gminy i przedstawicielami samorządu, odbyliśmy wizytę, podczas której dokonaliśmy szczegółowej dokumentacji celem zaktualizowania kosztorysu. W chwili obecnej nie chcemy podawać szczegółów finansowych, które musimy ponieść celem otworzenia Centrum Literackiego.

Jakie mają Państwo doświadczenie w prowadzeniu tego typu miejsc?

Zarząd Fundacji CMP posiada duże doświadczenie w prowadzeniu ośrodków kulturalnych, w szczególności wiceprezes Zarządu Miłosz Manasterski, który to został oddelegowany przez Radę Programowa naszej fundacji do prowadzenia tego projektu.

Powiązane tematy

Czytaj także

Komentarze

 • 15.07.2019 - 8:45
  Powoli starsi bracia w wierze, powoli wyślełają sobie gniazda do powrotu.
  4 2 Cytuj Zgłoś
 • 15.07.2019 - 13:08
  Przecież miały tam być szkolenia przeciw ksenofobi dla miejscowych .Tak jak by to całe zło Żydom ,Poloki uczyniły.
  1 1 Cytuj Zgłoś
 • 15.07.2019 - 16:24
  "Najlepszy jest geszeft za cudze piniondze" - mądrość ludowa.
  3 Cytuj Zgłoś
Poinformuj o komentarzach