Sułkowice: Tadeusz Czarnecki honorowym obywatelem gminy
Radni miejscy w Sułkowicach nadali tytuł Honorowego Obywatela Gminy Sułkowice Tadeuszowi Czarneckiemu, człowiekowi który poświęcił większość swojego życia na rozwój Sułkowic
Wspomniany tytuł przekazano na ręce córki Tadeusza Czarneckiego. - Był dobrym człowiekiem. Był zawsze bardzo zapracowany, ale przy tym wesoły i pogodny. Miał artystyczną duszę, lubił teatr. Godzinami mógł opowiadać różne ciekawostki. Był mądry. Wyprzedzał swoją epokę. Mało był w domu, gdyż wiele czasu spędzał w pracy, w tym w jego kochanych Sułkowicach - o ojcu opowiada Anna Czarnecka.
Kim był Tadeusz Czarnecki?
Urodził się w rodzinie robotniczej 14 lipca 1911 r. w Warszawie. W Ciechanowie ukończył szkołę podstawową oraz trzyletnią szkołę handlową. Od 1933 r. mieszkał już w Krakowie. Ale szczęśliwym trafem wyjeżdżał za mury wielkiego miasta, by robić wiele dobrego dla tych mniejszych.
Wybudował osiedle w Sułkowicach, pracował w komitecie elektryfikacji wsi, wybudował ośrodek zdrowia z Izbą Porodową i apteką na Zielonej, rozbudował halę produkcyjną (wagownię) ówczesnej Kuźni z zapleczem socjalnym oraz salę widowiskową na 400 miejsc (obecny GOK).
Był założycielem Spółdzielni Krawieckiej „Model” w Sułkowicach i przewodniczącym jej rady nadzorczej. Należał także do komitetu budowy szkoły podstawowej przy ul. Tysiąclecia w Sułkowicach. Zmarł w 15 maja 2001 r. Strażniczką pamięci po nim jest córka Anna Czarnecka, która aktualnie mieszka w Krakowie. Niedawno też dostarczyła do Izby Tradycji wszelkie dokumenty i zbiory zdjęć dotyczące działalności jej ojca.
Pracował w Spółdzielni Straży Pożarnej w Krakowie, potem we „Spólnocie”, w Małopolskim Przemyśle Chałupniczym, w Okręgowej Spółdzielni Spożywczej „Praca, Spółdzielni Wydawniczej „Czytelnik”, Spółdzielni Leczniczej „Zdrowie”, Spółdzielni „Samopomoc”, Pracowni Spółdzielni Kredytowej „Oszczędność”, Spółdzielni Warzywno – Hodowlanej „Zagroda”.
3 stycznia 1953 r. powołał Spółdzielnię Mieszkaniową „Osiedle” w Sułkowicach, która wybudowała osiedle domków jednorodzinnych na Zielonej. Został przewodniczącym jej zarządu. 12 stycznia 1955 r. został przewodniczącym komitetu Budowy Szkoły Podstawowej w Sułkowicach. Współpracował przy opracowaniu planu rozbudowy Kuźni i budowie dwupiętrowego domu zdrowia.
Do czasu stabilizacji organizacyjnej i ekonomicznej piastował funkcję Przewodniczącego Rady Nadzorczej Krawieckiej Spółdzielni Pracy „Model” w Sułkowicach. Jak sam napisał w swoim przemówieniu na 25-lecie jej istnienia, w dniu 28 maja 1983 r. – ukoronowaniem działalności spółdzielczości pracy na terenie Sułkowic było zorganizowanie w 1958 r. tej spółdzielni.
Tadeusz Czarnecki był również twórcą spółdzielni pracy „Małopolski Przemysł Chałupniczy”, która obejmowała takie ośrodki terenowe jak: Sułkowice – produkujące narzędzia kute, Świątniki – wyroby ślusarskie np. kłódki czy zamki, Zembrzyce – garbarstwo skór, Kołaczyce – szewstwo, Żurowa – bednarstwo, Tyniec – dziewiarstwo, Siepraw –szczotkarstwo, Białka Podhalańska – wyroby drewniane.
Tadeusz Czarnecki pracował w Kuźni do roku 1965. Był wiceprezesem do spraw handlowych.
To za jego przyczyną „Sułkowice zostały zelektryfikowane. 1 listopada 1948 r. zapłonęła pierwsza żarówka w kościele i na rynku. Wybudowano szkołę zasadniczą, rozbudowano zakłady spółdzielcze produkcyjne, urządzenia socjalne i kulturalne, dom lecznictwa z apteką i Izbą porodową, wybudowano osiedle mieszkaniowe (…) oraz cały szereg innych współdziałających budów i urządzeń w zakresie gospodarczym, komunalnym i kulturalnym.