Dobczyce: Gruzini poznają funkcjonowanie samorządu gminnego
Senat Polski chce pomóc Gruzinom w przeprowadzeniu reformy samorządowej. Odwiedzili Dobczyce, gdzie poznali funkcjonowanie samorządu wiejsko-miejskiego. Gruzini są zainteresowani skorzystaniem z polskich doświadczeń dotyczących reformy samorządowej.
Gruzini podczas odwiedzin w Dobczycach. Fot. UGiM DObczyce
Gości bardzo interesowała funkcja sołtysa: na jakich zasadach jest on wybierany, czy ma swoje biuro, czy jego funkcjonowanie poparte jest podstawą prawną, czy często spotyka się z mieszkańcami wsi, czy istnieje organ sprawujący nad nim kontrolę, jakie finanse wiążą się z pełnioną funkcją i wiele innych.
Jak się później okazało zainteresowanie rolą sołtysa w funkcjonowaniu samorządu wiązało się przede wszystkim z faktem, iż określenie jej w realiach gruzińskiego samorządu było pierwszym etapem prac, który udało się uprawomocnić w Gruzji.
- Członkowie delegacji zainteresowani byli również strefą przemysłową – dlaczego funkcjonuje w małym mieście, jak była przewaga Dobczyc nad innymi strefami, jakie korzyści finansowe czerpie gmina z istnienia strefy; funkcjonowaniem urzędu – ilu pracowników jest zatrudnionych w urzędzie, jaka jest jego struktura, jak przebiega proces podejmowania decyzji; gospodarką wodną – jak klarują się ceny wody, kto je ustala, kto jest właścicielem sieci; planem zagospodarowania przestrzennego – kto go wykonuje, zatwierdza i kontroluje; jak wygląda budżet gminy – kto go ustala, jakie są rodzaje dochodów i jaka jest ich wysokość – wyjaśnia Sabina Cygan z biura promocji UGiM Dobczyce.
Spotkanie z przedstawicielami władz dobczyckich – Marcinem Pawlakiem Burmistrzem Gminy i Miasta Dobczyce i jego zastępcą Pawłem Machnickim oraz Marcinem Adamskim, który pełni funkcję sołtysa w miejscowości Rudnik i jednocześnie jest prezesem tamtejszej OSP, odbyło się w Regionalnym Centrum Oświatowo-Sportowym w Dobczycach. W skład gruzińskiej delegacji, odwiedzającej nasze miasto weszli politycy, przedstawiciele urzędów odpowiedzialnych za przeprowadzenie tej reformy w Gruzji: Irakli Tripolski, przewodniczący Komisji Samorządu Parlamentu Gruzji, Gia Jorjoliani, wiceprzewodniczący Komisji Samorządu gruzińskiego parlamentu, Tengiz Shergelashvili, wiceminister Rozwoju Regionalnego i Infrastruktury, Irakli Melashvili, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego w Kancelarii Premiera oraz Beka Mikautadze, dyrektor Gabinetu Przewodniczącego Parlamentu.
Gruzini odwiedzili także Kraków oraz Nowy Sącz, a gospodarzem i organizatorem tej wizyty w Małopolsce jest senator Janusz Sepioł, przewodniczący Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej. Zwieńczeniem wizyty w Polsce będzie „okrągły stół”, czyli dyskusja z udziałem ekspertów samorządowych oraz prawników nad przygotowanymi do tej pory gruzińskimi projektami ustaw wprowadzających reformę. Wizyta ta jest drugą częścią programu konsultacji zapoczątkowanych podczas wizyty oficjalnej Davida Usupashvilego, przewodniczącego Parlamentu Gruzji w Polsce.