Gmina Siepraw: Miały być nowe ulice, może skończyć się na referendum

Od lipca w gminie Siepraw obowiązuje uchwała dotycząca nazewnictwa ulic. Gmina opublikowała mapę, produkuje tabliczki z numerami, mieszkańcy wymieniają dokumenty, a tymczasem w tej sprawie może dojść do referendum

Czy mieszkańcy gminy Siepraw powinni mieć możliwość wypowiedzenia się w sprawie zmian nazw ulic za pomocą referendum?


Jak alarmuje Dziennik Polski wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z 26 września nakazuje gminie przeprowadzenie referendum w sprawie nazwania ulic. Gmina może się odwołać od wyroku do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który odrzuci lub podtrzyma wyrok WSA.

Jeśli ten podtrzyma wyrok, w gminie odbędzie się referendum w sprawie nadania ulicom nazw. Do tej pory dowody osobiste wymienił co dziesiąty mieszkaniec gminy. Wymiana jest bezpłatna, jednak, podobnie w przypadku przedsiębiorców, którzy wprowadzają zmiany w Urzędzie Skarbowym. Natomiast nikt za darmo nie wymieni im pieczątek, a w przypadku spółek zarejestrowanych w KRS nie pokryje kosztów wprowadzania zmian. Kolejny koszt jaki ponoszą mieszkańcy to wymiana dowodu rejestracyjnego i prawa jazdy.

Mimo widma referendum, gmina sukcesywnie wydaje tabliczki z numerami i nazwami ulic. Wpis na stronie gminy z 9 października informuje mieszkańców Zakliczyna, że kolejna partia tabliczek dostępna jest u sołtys wsi.

Dokładny przebieg ulic oraz ich nowe nazwy można sprawdzić na portalu mapowym gminy Siepraw GEOplMPZP 

Powiązane tematy

Czytaj także

Komentarze

  • mirek@ 10.10.2013 - 8:19
    oczywiście, że w takiej sprawie powinni wypowiedzieć się mieszkancy, a nie tylko garstka radnych. ciągle za nas decydują radni we wszystkich miejscowościach, a nam pozostaje narzekanie i godzenie się z ich decyzjami.

    należy rozbudować narzędzia służące do aktywnego działania mieszkańców, tak aby rozwijać społeczeństwo obywatelskie. takim jest referendum i powinni z niego skorzystać, skoro czują potrzebę wypowiedzenia się w tym temacie
    13 11 Cytuj Zgłoś
  • 10.10.2013 - 8:47
    mirekm ma rację....

    Ta garstka radnych często patrzy tylko przez pryzmat siebie stąd potem często wielki żal, że miało być tak pięknie.... Jestem zdania, że możliwości wypowiedzenia się powinni mieć mieszkańcy wszystkich gmin przy okazji różnego rodzaju inwestycji, przedsięwzięć czy planów związanych z gminą. Niestety prawda jest też taka, że w mniejszych wioskach owszem są organizowane zebrania wiejskie gdzie mieszkańcy mają prawo wyrazić swoje zdanie, ale z doświadczenia wiem, że zwykle najwięcej mają do powiedzenia Ci uchodzący za "najzamożniejszych" zwłaszcza gdy w grę wchodzi sponsoring, w którym lansuje się własne nazwisko ;-) Jeżeli rzucisz pomysłem to zaraz Cię zbesztają na czym świat stoi, że już nawet nie masz ochoty udzielać się w dalszej dyskusji.

    Referendum...owszem, ale tylko przy jawności wyników takiego referendum....w innym wypadku szkoda czasu na jego przeprowadzanie...
    10 8 Cytuj Zgłoś
  • mysleniczaninzdziada 10.10.2013 - 8:50
    przecież nazwy ulic i ich oznakowanie ułatwiają nie tylko pracę listonoszom, czy kurierom, ale samym mieszkańcom zwłaszcza gdy potrzebować będą pomocy np. karetki pogotowia
    31 7 Cytuj Zgłoś
  • 10.10.2013 - 9:54
    W dobie GPS można trafić do każdej dziury więc niech nikt nie opowiada że karetka nie dotrze,jakoś przez tyle lat trafiali.Po 1989 roku dzięki "demokracji" powstały lokalne księstewka z nieusuwalną władzą która robi co chce i w d... ma głos mieszkańców.Najpierw zafundowali sobie zbrojne ,umundurowane jak hotelowi boye ramię czyli przyboczną straż a teraz z każdej wiochy chcą zrobić miasto aby podnieś swój prestiż.Co do referendum ,okazuje się że to też jest be i to władza wie najlepiej co dla nas dobre .Są słuszne(Słupsk) i niesłuszne(Warszawa) referenda.Do jakich to należy?
    6 14 Cytuj Zgłoś
  • 10.10.2013 - 11:27
    racją jest zarówno, że nazwy ulic w Sieprawiu są ogromnym ułatwieniem (mnie samej zdarzyła się sytuacja, że ktoś miał podrzucić mi lekarstwa dla koleżanki i miał problem ze znalezieniem mojego domu. GPS po wjechaniu do Sieprawia gubi się, bo nie wyszukuje adresów, a Siepraw jest naprawdę bardzo rozległy i naprawdę nie jest łatwo) jak i to, że przed ich wprowadzeniem powinno zapytać się WSZYSTKICH o zdanie.
    Jestem pewna, że i tak większość byłaby ZA. Bo chodzi tu o przyszłość, rozwój...

    Ale w tym momencie nie ma to większego sensu... przecież REFERENDUM to DODATKOWY KOSZT do tego co i tak zostało już wyłożone.

    Takie jest moje zdanie jako mieszkanki tej gminy.
    13 5 Cytuj Zgłoś
  • 10.10.2013 - 11:31
    a co do karetek, to nie jest to do końca wina nazw ulic, tylko reformy NFZ dotyczącej karetek.
    nie wysyła się karetek, które wcześniej jeździły w dane miejsce, tylko pierwszą wolną, nawet z odleglejszych miejscowości i stąd problem, że po pierwsze docierają później i gubią się.
    GPS się gubi na takiej wsi.
    9 3 Cytuj Zgłoś
  • mateusz nowakowski 10.10.2013 - 13:08
    Tylko polcz jakie będą koszty tych zmian.
    Wymiana dowodu osobistego
    Wymiana prawo jazdy
    Jak są firmy to bankowość,faktury,dowody rejestracyjne,
    Księgi wieczyste,moge tak wyliczać w nieskończoność.
    To są duże kwoty!
    Znajomy wyliczył że w jego firmie wymiana wszystkich dokumentów wyjdzie ok 4tyś zł!
    4 5 Cytuj Zgłoś
  • 10.10.2013 - 13:48
    Powinni wam teraz odciąć prąd, wodę i gaz i też powinniście przeprowadzić referendum odnośnie podłączenia tych mediów, wtedy lud sieprawski byłby usatysfakcjonowany. Ktoś chce w Polsce wprowadzić jakieś udogodnienia to zawsze znajdzie się grupka niezadowolonych masakra.
    6 8 Cytuj Zgłoś
  • 10.10.2013 - 13:59
    szary napisał/a:
    Powinni wam teraz odciąć prąd, wodę i gaz i też powinniście przeprowadzić referendum odnośnie podłączenia tych mediów, wtedy lud sieprawski byłby usatysfakcjonowany. Ktoś chce w Polsce wprowadzić jakieś udogodnienia to zawsze znajdzie się grupka niezadowolonych masakra.
    Przecież tu się nie rozchodzi o samo nazewnictwo. Kwestią sporną są olbrzymie kwoty które stoją za wymianą dokumentów i zapisów w aktach prawnych/księgach wieczystych. Podejrzewam że gdyby gmina pokryła wszystkie koszta związane z takim transferem nikt by nawet się nie odezwał. Kwestią sporną jest również okres w jakim wszystkie poprawki powinny być naniesione w dokumentach "z automatu". Mieszkańcy boją się że opieszała administracja będzie to robić w nieskończoność i to w dodatku za grube opłaty skarbowe. I w tym problem.
    7 2 Cytuj Zgłoś
  • Basia 10.10.2013 - 14:52
    Jestem z Sieprawia.Chodzi o to że gmina sobie wymyśliła ulice-ok są potrzebne.Ale dlaczego my mamy płacić za wszystko oprócz
    DO?A jeśli unia by nakazała wymiana by była bezpłatna....a gmina już zapłaciła za sprzęt do rejestracji w starostwie,tabliczki z nr domu

    na początku były propozycje z ulicami u mnie były 3 a wygrała ta co co miała 3 głosy czyli najmniej bo pan radny Ż... Zdecydował że będzie ta nazwa a nie inna to po co chodzili z listami i tracili czas?

    wniosek z tego taki że polaczek ma G---- do gadania bo ja sobie zrobię jak ja chcę a nie ludzie
    14 1 Cytuj Zgłoś
  • 10.10.2013 - 15:32
    zamiast ulic dać role czyli tzw przysiółki np w gminie pcim czy lubień fajnie to wygląda ale w sieprawiu pewnie nie ma takiej możliwości a tak czy siak to mieszkańcy nie powinni narzekać bo mają duże ułatwienia poprzez wprowadzenie nazwy ulic referendum to tylko niepotrzebny wydatek
    5 5 Cytuj Zgłoś
  • 10.10.2013 - 16:51
    Debilizm ładny, wydane pieniądze, projekty itp. zrobione, wszystko gotowe, a przez kilku wszystko może legnąć w gruzach, mogli myśleć przy uchwalaniu,a nie teraz, wszystko z naszych podatków, więc po co ten zamęt.
    5 11 Cytuj Zgłoś
  • 10.10.2013 - 18:41
    Dow***** z referendum polega na tym że władza olała temat i podjęła uchwałę a teraz sąd wszystko cofnął i słusznie.Przed uchwaleniem trzeba było zapytać mieszkańców czy chcą ulic a nie pokazywać że my mamy wadzę.
    13 3 Cytuj Zgłoś
  • 10.10.2013 - 21:19
    Ludzie przeprowadzać referendum w sprawie, która została podjęta to przecież idiotyzm, pieniądze na referendum pójdą podkreślam z naszej kieszeni. Wybieramy radnych po to aby nas reprezentowali i nasze interesy, więc powiedzcie mi czy to normalne, że cała akcja z ulicami przed podjęciem uchwały trwała prawie rok, Gmina Siepraw trąbiła o tym, poprzez ulotki, mieliśmy możliwość włączenia się w proponowanie nazw ulic, sama zresztą podpisywałam się pod jedną z propozycji nazw ulic, dlaczego wtedy nikt nie podniósł kwestii, a może przed podjęciem uchwały przeprowadzić referendum, nie było wtedy inicjatorów takiego przedsięwzięcia, nikt głośno ulicom się nie sprzeciwiał. Po podjęciu uchwały jeden z radnych, który podkreślam był przy uchwalaniu uchwały, nagle po kilku miesiącach jej obowiązywania staje się inicjatorem referendum, to chyba coś jest nie tak....
    6 8 Cytuj Zgłoś
  • 13.10.2013 - 22:35
    Niedługo zaraz po wyborach będą referenda w sprawie przeprowadzonych wyborów.
    6 1 Cytuj Zgłoś
  • 14.10.2013 - 20:26
    Zapraszam do lektury ustawy o samorządzie gminnym art. 18 gdzie rada na zasadzie wyłączności może nadawać nazwy drogom publicznym a zmianę dokumentów egzekwować w postępowaniu administracyjnym. Tylko w przypadku drogi prywatnej zgodę musi wyrazić właściciel. Więc miejsca na referendum tu nie widzę a nie jedna sprawa trafiła do NSA i była wygrana przez gminę.
    1 Cytuj Zgłoś
  • 18.10.2013 - 9:38
    No może ty nie widzisz ale WSA jednak widział i myśle, że ma wiekszą wiedzę niż ty.
    2 Cytuj Zgłoś
Poinformuj o komentarzach