Ziemia Myślenicka: Zespół podsumował rok 2010
Ponad tysiąc osób obejrzało w ciągu dwóch dni spektakl muzyki, tańca
i śpiewu przygotowany przez artystów Ziemi Myślenickiej
Zespół, tradycyjnie już, zaprezentował się podczas dorocznych galowych koncertów z okazji zakończenia sezonu artystycznego. Zgodnie z chronologią, to już dwudziesty trzeci sezon.
Tegoroczne spotkanie z folklorem miało kilka ważnych dla Myślenic i samego zespołu dedykacji. Wśród nich najistotniejszy okazał się jubileusz pięciolecia współpracy samorządu Miasta i Gminy Myślenice z zagranicznymi partnerami z Węgier (Csopak) i Francji (Tinqueux), który zgromadził przedstawicieli obu miast wraz z delegacjami. Na scenie można było zobaczyć i usłyszeć z tej okazji zarówno tradycyjne francuskie pieśni, jak i węgierskiego czardasza.
Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka” specjalnie dla gości z Węgier przygotował piosenkę węgierską, której wykonanie przyjęto owacjami na stojąco. Jubileuszowy koncert był okazją do wspomnień i uhonorowania wszystkich osób, które przez minione pięć lat kształtowały charakter i dynamikę współpracy.
- Zespół koncertował zarówno w sobotę, jak i w niedzielę. W sobotę koncert w całości poświęciliśmy obchodom jubileuszowym. To nasz prezent dla przyjaciół z Węgier i Francji. Niedzielne widowisko, identyczne jak to sobotnie, miało już charakter otwarty dla wszystkich naszych widzów – mówi Piotr Szewczyk, kierownik Ziemi Myślenickiej.
Na scenie można było zobaczyć przekrojowo program i wszystkie grupy wiekowe. Koncert rozpoczęto polonezem w wykonaniu najmłodszych tancerzy kontynuując dalej polonezem i mazurem z okresu Księstwa Warszawskiego zatańczonych przez grupę reprezentacyjną i dalej na scenie prezentowały się kolejna grupa dziecięca, grupa młodzieżowa, chór, a całości towarzyszyła kapela ludowa. W sumie 130 osób.
Podczas koncertu w niedzielę przeprowadzono zbiórkę pieniędzy na rzecz Piotra Biereznego ucznia Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Myślenicach, który uległ ciężkiemu wypadkowi i wymaga kosztownego i skomplikowanego leczenia (uzbierano w sumie 2 763 zł). Widzów zachęcano także do wsparcia kolejnego wydania ksiązki „Pokonać Smoka” autorstwa Joanny Grzelki.
- Ten rok z całą pewnością był udany. Nie dość, że kadra Zespołu skutecznie poradziła sobie z pozyskiwaniem zewnętrznych, alternatywnych źródeł finansowania, to jeszcze sfinalizowano zakup 10 kompletów kostiumów sądeckich i muzyki do nowej wiązanki pieśni i tańców o wartości blisko 50 tyś zł ufundowanych przez prof. Jean Novak z San Francisco – mówi Piotr Szewczyk.