Dobczyce: Staropolskie obyczaje na zamku [WIDEO]
Na terenie zamku w Dobczycach odbywają się warsztaty taneczno-muzyczne, których zadaniem jest przywrócić wiedzę na temat regionu i tradycji niegdyś na nim panujących. Za organizację przedsięwzięcia odpowiada PTTK Dobczyce
fot. Karina Kiczek
Program „Staropolskim obyczajem na węgierskim szlaku” obejmuje swym zasięgiem teren 13 gmin Małopolski od Żegociny po Mucharz i nawiązuje do motta Henryka Sienkiewicza: "Tradycję można przechowywać tak jak rodzinne klejnoty. Dobrze zamknięte nie giną – ale też nie promieniują. Tradycja polska powinna promieniować".
PTTK Dobczyce i Fundacja Sztuki Przygody i Przyjemności ARTS prowadzą działania przywracające wiedzę o tradycji regionu, kultywowaniu staropolskich obyczajów i promowaniu lokalnej kultury. W ramach programu można wziąć udział w warsztatach taneczno – plastycznych prowadzonych na terenie zamku w Dobczycach. Zajęcia odbywają się od lipca i potrwają do października.
- Warsztaty to część szerszego projektu i nosi tytuł "Staropolskie obyczaje na węgierskim szlaku". Zamek w Dobczycach leżał na szlaku handlowym, może odnieść się do staropolskich czasów. Wobec tego pomyśleliśmy sobie, że dobrze byłoby zaprosić nie tylko dzieci, ale i rodziców oraz osoby prywatny, aby zapoznały się z dawną modą dworską z różnych okresów. Przy okazji mogą nauczyć się fragmentów tańca - o projekcie mówi Maria Topa, kierownik PTTK oddział w Dobczycach.
Skierowane są głównie dla najmłodszych, a ich tematyka ma za zadanie przedstawić obyczaje związane z dawnym życiem dworskim. Uczestnicy warsztatów uczą się tańca staropolskiego oraz poznają modę tego okresu. Organizatorzy planują szereg imprez plenerowych z pokazem twórczości ludowej, lokalnej obrzędowości i staropolskiej kuchni.
- Podczas ustalania programu warsztatów stwierdziliśmy, że do zamku najbardziej pasują tańce historyczne z okresu Średniowiecza, przełomu Renesansu oraz warsztaty plastyczne, rekonstrukcje kostiumów - dodaje Agnieszka Wargowska-Dudek, prezes Fundacji ARTS
Projekt zakłada także organizację plenerowych zajęć warsztatowych dla 520 dzieci szkół podstawowych opartych na poznaniu obrzędowości regionu, symboliki świąt, a także kultywowaniu zwyczajów i tradycji.