Linia w Domu Greckim

"Linia" wystawa rysunku pedagogów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w Domu Greckim

Rysunek jako jedna z form wizualnego języka, mimo rozwoju wielu nowych metod i sposobów wizualizacji, zachowuje ciągle swą atrakcyjność i aktualność. Narzędziem rysunkowym może być wszystko co pozostawia ślad na płaszczyźnie. Jest wiele metod rysowania, wiele sposobów tworzenia kompozycji rysunkowych i wiele narzędzi, które można użyć. Do najbardziej popularnych należą: ołówek, węgiel, tusz rozprowadzany przy pomocy pędzla lub patyka, sangwina, mazak, pastel, kredka, piórko czy kreda.

Rysunek daje możliwość najprostszego zapisu służy do zanotowania tego co pomyślane, jak i tego co zobaczone. Może on służyć do celów praktycznych, do prezentacji zjawisk, w projektowaniu i naukach ścisłych, do prezentacji danych właściwie w każdej dziedzinie.
Istnieje w postaci ilustracji, wykresu, znaku, itp. Dla twórców sztuki obok funkcji pomocniczej, zawsze stanowił również formę samodzielnej wypowiedzi artystycznej.

Wystawa rysunku twórców - pedagogów z Akademii Sztuk Pięknych im. J. Matejki w Krakowie zatytułowana Linia - prezentowana w salach myślenickiego Domu Greckiego jest przykładem niezwykłej różnorodności w traktowaniu rysunkowego zapisu.Głównie są to studia rysunkowe z natury, obok rysunków podejmujących motyw symboliczny czy też ironiczny.

Ekspozycja prezentuje rysunki zarówno rzeźbiarzy jak i malarzy dwudziestu artystycznych indywidualności: Zbigniewa Bajki, Andrzeja Bednarczyka, Grzegorza Bednarskiego, Marity Benke-Gajdy, Grzegorza Bieniasa, Rafała Borcza, Czesława Dźwigaja, Jacka Jędo, Krzysztofa Kiwerskiego. Piotra Korzeniowskiego. Leszka Misiaka, Jerzego Nowakowskiego, Jana Pamuły, Allana Rzepki, Bogusza Salwińskiego, Stanisława Tabisza, Jana Tutaja, Jacka Waltosia, Adama Wsiołkowskiego, Andrzeja Zwolaka.

Wystawa Linia ukazuje jak pełen możliwości jest język rysunku, jak wiele można za jego pomocą wyrazić i jak bardzo może to być język aktualny.Ekspozycja ta jest rzadką okazją do kontemplacji rysunkowej twórczości na wysokim poziomie. Czynna będzie w salach muzeum do 30 marca.

fot. Agnieszka Turska

Czytaj także

Komentarze