Nowa monografia Myślenic: Rozdziały i ich autorzy

Od kilku miesięcy trwają przygotowania do napisania monografii historycznej Myślenic. Projekt realizowany będzie przez UMiG Myślenice. Udało się zebrać zespół naukowców, którzy podjęli się zrealizowania przedsięwzięcia

fot. Piotr Jagniewski


Kluczowym momentem dla nowo powstającej monografii Myślenic było spotkanie zorganizowane przez  inicjatora pomysłu - burmistrza Macieja Ostrowskiego. Wzięli w nim udział: redaktor, koordynator oraz autorzy poszczególnych rozdziałów.

Podczas spotkania omówione i zatwierdzone zostały wytyczne, dotyczące powstającej pracy. Podpisane zostały też stosowne umowy zatwierdzające te ustalenia. Monografia podzielona została na osiem rozdziałów, które opracowane będą przez siedmiu autorów.

Redaktorem naukowym monografii został prof. dr hab. Tomasz Gąsowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Koordynatorem i równocześnie autorem jednego z rozdziałów będzie Paweł Lemaniak. Nowa monografia przedstawi dzieje miasta Myślenice oraz jego najbliższych okolic. Dzięki temu jej budowa i zakres tematyczny zbliżone będą do pracy doktora Wiktora Kutrzeby – najstarszej monografii Myślenic wydanej w roku 1900.

Nowa monografia chronologicznie obejmować ma pełen przekrój dziejów miasta aż do czasów współczesnych, przy czym okres czasowy od roku 1990 zostanie opracowany bardzo ogólnie, jako szkic najważniejszych wydarzeń. Praca składać się będzie z ośmiu rozdziałów, sześć z nich obejmie przedstawienie historii miasta, natomiast dwa pozostałe zawierać będą informacje dotyczące archeologii oraz przyrody i geografii Myślenic.
Zespół autorów piszących poszczególne rozdziały jest już skompletowany.

Rozdział 1. „Przyroda i geografia Myślenic” - mgr Stanisław Cichoń
Rozdział 2. „Archeologia miasta Myślenic” prof. dr hab. Paweł Valde-Nowak
Rozdział 3. „Historia miasta od momentu pojawienia się pierwszych źródeł pisanych do roku 1772” ks. dr Michał Piela
Rozdział 4. „Myślenice pod austriackim zaborem 1772 – 1918” mgr Magdalena Wróblewska
Rozdział 5. „Miasto Myślenice w dobie dwudziestolecia międzywojennego 1918 – 1939”
mgr Dariusz Zdziech
Rozdział 6. „Myślenice w latach II wojny światowej 1939 – 1945” mgr Paweł Lemaniak
Rozdział 7 i 8: „Miasto Myślenice w latach 1945 – 1989”, „Myślenice – historia najnowsza 1989 – 2010” mgr Robert Murzyn

Ze względu na to, że ostatni z rozdziałów obejmuje historię najnowszą, zostanie opracowany bardzo ogólnie i będzie posiadał formę kalendarium. Szczegółowe badania nad tym okresem pozostawiamy przyszłym pokoleniom historyków. Realizacja projektu obliczona została na okres trzech lat, po tym czasie nowa monografia trafi na półki bibliotek i księgarń, przy czym w połowie tego okresu zorganizowana zostanie sesja naukowa, mająca na celu prezentację efektów prowadzonych badań.

Sylwetki autorów:

Rozdział 1. „Przyroda i geografia Myślenic”

Stanisław Cichoń -absolwent Wydziału Prawa i Administracji UJ, mgr geografii Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi UJ, nauczyciel dyplomowany - od 1984 r. nauczyciel SP 3 Myślenice. Od 1975 r. członek PTTK, od 2005 roku prezes zarządu oddziału PTTK „Lubomir” w Myślenicach, przewodnik beskidzki. Od 2002 roku radny powiatowy, w obecnej kadencji przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury i Sportu Rady Powiatu. Współzałożyciel myślenickiej gazety lokalnej (1989 r.), obecnie redaktor naczelny „Gazety Myślenickiej”. Współautor publikacji pt. „Ocena krajobrazu powiatu myślenickiego jako podstawa koncepcji parku krajobrazowego” w monografii  „Krajobraz – Turystyka – Ekologia” pod red.  dr hab. Macieja Pietrzaka.

Rozdział 2. „Archeologia miasta Myślenic”

Prof. dr hab. Paweł Valde - Nowak - pracownik Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk. Specjalista w zakresie archeologicznych badań okresu kamienia w Europie. Prowadzący szereg wykładów dla studentów w uniwersytetach, m. in. we Frankfurcie nad Menem, Stuttgarcie, Lund, Wiedniu i Opavie . Autor sześciu publikacji książkowych oraz wielu artykułów naukowych. Kierownik szeregu archeologicznych badań terenowych, w tym najbardziej znanego na stanowisku w jaskini "Obłazowej".

Rozdział 3. „Historia miasta od momentu pojawienia się pierwszych źródeł pisanych do roku 1772”

Ks. dr Michał Piela – wykładowca (adiunkt) na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu, gdzie prowadzi wykłady na kursie doktoranckim, w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Wrocławskiej w Henrykowie i w Wyższym Seminarium Salwatorianów w Bagnie. Autor sześciu publikacji książkowych oraz kilkudziesięciu artykułów naukowych. Obecnie opracowuje monografię parafii pod wezwaniem Narodzenia NMP w Myślenicach, która ukaże się drukiem w bieżącym roku. Członek Międzynarodowej Komisji Historycznej Salwatorianów.

Rozdział 4. „Myślenice pod austriackim zaborem 1772 – 1918”

Magdalena Wróblewska – absolwent historii UJ, obecnie przed obroną doktoratu na tej uczelni. Praca doktorska tej autorki dotyczy działalności społecznej, kulturalnej i dobroczynnej ziemian w Zachodniej Galicji w dobie autonomii. Autorka szeregu artykułów o tematyce zbieżnej z tematem pracy doktorskiej. Na co dzień pracuje jako przewodnik w Krakowie.

Rozdział 5. „Miasto Myślenice w dobie dwudziestolecia międzywojennego 1918 – 1939”

Dariusz Zdziech – absolwent historii UJ, obecnie kończy studia doktoranckie na Wydziale Historycznym UJ. Autor szeregu artykułów naukowych i  publikacji, w tym monografii miejscowości Ptaszkowa. W bieżącym roku ukażą się drukiem kolejne publikacje tego autora. Badacz historii Polonii zamieszkującej nową Zelandię. Prezes Towarzystwa Naukowego Australii, Nowej Zelandii i Oceanii. Specjalizuje się w badaniu historii XX w.

Rozdział 6. „Myślenice w latach II wojny światowej 1939 – 1945”

Paweł Lemaniak – absolwent historii UJ, autor publikacji „Myślenickie cmentarze”, autor i realizator „Projektu RSO”, obecnie nauczyciel historii w Szkole Podstawowej nr 2. Koordynator powstającej monografii.

Rozdział 7 i 8: „Miasto Myślenice w latach 1945 – 1989”, „Myślenice – historia najnowsza 1989 – 2010”

Robert Murzyn – absolwent historii i filologii polskiej na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Ukończył studia doktoranckie z zakresu historii na Uniwersytecie Pedagogicznym. Obecnie kończy pisać pracę doktorską pt. "Myślenice. Miasto i powiat w latach 1945-56". Uczestnik projektu naukowego "Encyklopedia Solidarności" 1976-1990, w ramach którego opracowuje biogramy mieszkańców Myślenic. Od 2001 roku pracownik Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie. Specjalizuje się w najnowszej historii Polski (dzieje organizacji niepodległościowych w okresie PRL, funkcjonowanie organów bezpieczeństwa PRL oraz dzieje powiatu myślenickiego w okresie PRL).

Paweł Lemaniak

Powiązane tematy

Czytaj także

Komentarze

  • Łukasz Dragosz 20.03.2010 - 11:35
    czekam z niecierpliwością na opis "marszu na Myślenice" 22/23 VI 1936r.
    2 1 Cytuj Zgłoś
  • 20.03.2010 - 12:24
    Tylko po co i za co?
    1 Cytuj Zgłoś
  • 20.03.2010 - 18:14
    ktosik.... bez komentarza
    Cytuj Zgłoś
  • 20.03.2010 - 19:55
    ale za to załapał sie Stachu
    Cytuj Zgłoś
  • 20.03.2010 - 20:41
    Pan Murzyn otworzy puszkę Pandory ? Historia na podstawie zródeł IPN ? A tu wybory!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    1 Cytuj Zgłoś
  • Marek Stoszek 22.03.2010 - 16:06
    draż napisał: [br]czekam z niecierpliwością na opis marszu na Myślenice 22/23 VI 1936r.
    Wątpię Draż czy się doczekasz? Ale gdybyś była na prawdę zainteresowany to zapraszam do mnie i pogadamy na ten temat a nawet posłuchamy wspomnień świadków tego wydarzenia. Szczerze mówiąc boję się kolejnego monumentalnego dzieła nie zrozumiałego dla przeciętnego miłośnika naszego miasta.
    2 Cytuj Zgłoś
  • 25.03.2010 - 12:13
    Oj Zenuś ,Zenuś , co ty wiesz o Oiotrusiu i jego knoceniu historii nowożytnej...dokumenty zródłowe w postaci wujków etc.
    Cytuj Zgłoś
  • 27.03.2010 - 15:42
    Idea powstającej monografii na pewno nie ma nic wspólnego z obrażaniem kogokolwiek. Bardzo proszę administratora forum o usunięcie obraźliwych treści skierowanych przeciwko Panu Piotrowi.
    Zenek – widzę że wdepnąłem Ci „z czymś na odcisk”. „Marsz na Myślenice” zostanie opisany, nie widzę powodów aby go pomijać.
    Draż – jeśli interesujesz się tą tematyką to polecam artykuł:
    http://gazeta.policja.pl/portal/997/686/30984/Numer_44__112008.html
    Pozdrawiam
    Paweł Lemaniak

    1 Cytuj Zgłoś
  • Marek Stoszek 27.03.2010 - 20:50
    Drogi Pawle zupełnie nie potrzebnie się irytujesz. Wiesz przecież jakim jesteś dla mnie autorytetem. Nie ma mowy o żadnych "odciskach" ani broń Boże złośliwościach z mojej strony. Fakt nie precyzyjnie się wyraziłem a chodzi mi jedynie o to że ja jako ten który Monografię na pewno nabędę oczekuje raczej zwiewnej lektury niż podręcznika. I mam nadzieje że tak będzie. Obecność Zacnych znawców tematu w zespole oraz Twoja osoba jako koordynatora powodują to że czekam z niecierpliwością na nową Monografie.
    1 1 Cytuj Zgłoś
  • 29.03.2010 - 19:30
    Monografia potrzebna. Brawo burmistrz za inicjatywę. Bardzo ważny jest jednak dobór autorów i nie ma się co irytować jeżeli zabierze głos [ krytyczny ] ktoś spoza środowiska. Jeżeli zaś chodzi o podbijanie sami sobie bębenka , to dziękuję. Skoro fachowcy komentują , to powinni zrozumieć każdą aluzję , mającą na celu , nie dokuczenie konkretnej osobie , lecz zwrócenie uwagi , jak historii nie należy ujmować. skoro chcecie Państwo pławić się w samozadowoleniu , to droga wolna.
    Cytuj Zgłoś
Poinformuj o komentarzach